Çok amaçlı tek devrelik stokastik stok probleminin eniyilemesi
Optimization of multi objective single period stochastic inventory problem
- Tez No: 424044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET HASGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Literatürde“Newsboy”veya“Newsvendor”problemi olarak değinilen Tek Devrelik Stokastik Stok Problemi (TDSSP), rassal talep altında bir ürünün en iyi sipariş miktarını belirlemek olarak ifade edilebilir. Tek seferlik sipariş fırsatı olduğu için bütün devrenin sipariş miktarı belirlenmelidir. Çoğu çalışmada TDSPP'nin çözümünde beklenen kâr performans ölçüsü olarak kullanılır. Bununla birlikte yöneticiler ve karar vericiler beklenen kâr yanında başka bir performans ölçüsü olarak belirli bir hedef kar düzeyine ulaşma olasılığı ile daha fazla ilgilenebilirler. Bu iki performans ölçüsü birbiriyle çatışır ve genellikle eşzamanlı olarak eniyilenemez. Bu yüzden bu çalışmada probleme iyi bir uzlaşık çözüm bulmak için bir bulanık çok amaçlı programlama modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen modelin geçerliğini test etmek için bir benzetim çalışması yapılmıştır. Düzgün ve üstel dağılan talep altında önerilen modelin kullanımını göstermek için açıklayıcı örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The single period stochastic inventory problem is referred to as“Newsboy”or“Newsvendor”problem in the literature, and can be expressed as to determine the optimal order quantities under stochastic demand. Due to single order opportunity, the order quantity should be determined for the entire period. In most studies expected profit is used as the performance measure in the solution of the Newsboy problem. However, managers and decision makers may be more concerned with a probability level to achieve a specific target profit as another performance measure beside the expected profit. These two performance measures are conflicted to each other, and generally cannot be optimized simultaneously. Therefore, in this study, a fuzzy multi-objective programming model is developed to find a good compromise solution to the problem. A simulation study to test the validity of the developed model is performed. Illustrative examples are presented to demonstrate the use of the proposed model under uniform and exponential demand.