İşyeri sendika temsilcilerinin iş güvencesi
Job security of union shop stewards
- Tez No: 209112
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Ekonomik açıdan güçsüz ve isverene baglı olarak çalısan isçilerin, mesleki çıkarlarını korumakta tek basına yetersiz kalmaları, isveren karsısında haklarını daha kolay ve etkili korumak için bir araya gelmelerini gerektirmistir. lk önce aralarında seçtikleri isçi temsilcileri aracılıgıyla haklarını savunmaya çalısan isçiler, zamanla bunun da yetersiz kaldıgını görmüs, bunun üzerine örgütlenme alanlarını genisleterek sendikalar yoluyla haklarını savunmaya baslamıslardır. Sendikalar, isyerlerindeki üyelerinin dilek ve sikayetlerini dinleyebilmek, görüslerini isçilere aktarabilmek ve isyerlerinde daha güçlü bir sendikalasmayı saglayabilmek için isyerinde kendilerini temsil edecek kisilere ihtiyaç duymusladır ve böylece isçi, isveren ve sendika üçgeni arasında köprü görevi yapacak olan isyeri sendika temsilciligi ortaya çıkmıstır. syeri sendika temsilcileri, bu görevlerini yerine getirirken zaman zaman isverenle karsı karsıya gelmisler ve isyeri sendika temsilcilerinin bu kadar önemli bir isleve sahip olmaları, özel bir is güvencesiyle korunmalarını zorunlu kılmıstır. Türk Hukukunda da isyeri sendika temsilcilerini isverenin ayrımcı islemlerine ve haksız fesihlerine karsı koruyan is güvencesi sistemi kabul edilmistir. Ancak çalısma hayatına önemli yenilikler getiren 4773 ve 4857 sayılı s Kanunları, isyeri sendika temsilcilerinin is güvencesine iliskin olarak eskisinden farklı ve temsilci aleyhine düzenlemeler içermektedir. syeri sendika temsilcilerinin is güvencesinin diger isçilerin is güvencesiyle aynı seviyeye indirgenmis olması kanunun en çok elestirilen yönlerinden birisidir. Kanuna yöneltilen bu elestiriler, tez konusu olarak bu konuyu seçmemizde etkili olmustur. Bu baglamda tez çalısmamızda öncelikle isyeri sendika temsilciligi kurumunu tanımayı, uluslar arası hukuktaki ve Türk Hukukundaki gelisimini incelemeyi; daha sonra ise mevcut yasal düzenlemelerin temsilcilere sagladıgı güvenceleri ve bunlara iliskin elestiriler ile çözüm önerilerini sunmaya çalıstık.
Özet (Çeviri)
The fact that the workers who were economically impotent and dependent to the employer were insufficient to preserve their vocational interests personally, necessitated them to unify to protect their rights against the employer more easily and effectively. The workers who initially tried to advocate their rights via the delegates they elected among themselves realized by the time that it was insufficient as well. Upon this, by expanding their organizing fields, they have begun to advocate their rights via the syndicates. To be able to listen to the desires and compliants of their members in the workplace, to convey their opinions to the workers and in order to enable a more powerful unionization in the workplace, the syndicates required people who could represent them. Thus, the representation of workplace syndicate revealed which would be a bridge between the triangle of worker, employer and syndicate. From time to time, union shop stewards interfered with the employer while fulfilling their duties and the fact that the union shop stewards have such a fundemental function made it obligatory to be protected by a private job security. The job security system which protected the union shop stewards against the discriminative acts and unjust annihilation of the employer has been II acknowleged in Turkish Law as well. However, the labor laws numbered 4773 and 4857,which brought fundemental innovations to the working life, comprises arrangements in regards with job security of the union shop stewards which are to the disadvantage of the representative and different than before. That the job security of the union shop stewards has been demoted to that of other workers, is one of the most criticized points of the law. This criticism addressed to the law, have been influential in our choosing this topic as the subject of our thesis. In this framework, before all else we have endeavoured in our thesis to be acquainted with the assosication of representation of workplace syndicate, to analize its eveluation in international law and Turkish law, and then the assurances that current legal arrangements presented to the representatives and also the criticism and solution advices concerning these.