Klasik iktisatçıların mikro ekonomiye katkıları
Contribution of classical economists to the micro economics
  1. Tez No: 209125
  2. Yazar: NESLİNUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. RONA TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalımada, klasik iktisat teorisinin öncülerinden olan Adam Smith, David Ricardo, John Stuart Mill, Jean Baptiste Say, Thomas Malthus ve Karl Marx'ın mikroekonomiye olan katkıları incelenmitir. Mikroekonomik bir analizi temel alan çalımada, klasik iktisatçıların mikroekonomiye saladıkları katkıları literatür ve metin analizi metotları ile deerlendirmeyi amaçlamıtır. Buna göre çalımada, arz, talep, üretim, tüketim, bölüüm, deer, fiyat, uluslararası ticaret ve refah ekonomisi kavramları çerçevesinde altı temel klasik iktisatçının öne sürdükleri kavram, tanımlamaları ile model ve teorileri incelenmitir. Söz konusu teoriler unlardır: miktar teorisi, deer teorisi, bölüüm teorisi, ücret teorisi, para teorisi, uluslar arası ticaret ve refah ekonomisi.
Özet (Çeviri)
Contribution of Classical Economists to the Micro Economy is analysed in this study. These economists are Adam Smith, David Ricardo, John Stuart Mill, Jean Baptiste Say, Thomas Malthus ve Karl Maxr. Tjis study aims to evaluate contribution to micro economy by classical economists on the base of micro economical analysis with the method of literature and text analysis. According to this, the concepts and theories of supply, demand, production, consumption, distribution, value, cost, international trade and wellfare economy, which are explained by six major classical economists, are analysed at this study. The said theories are quantity theory, value theory, distribution theory, wage theory, monetary theoryi international theory and wellfare economy.