Dünya doğal taş ticaretinde türkiye'nin konumu
Position of Turkey in world natural stone trade
- Tez No: 209130
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ BAHÇEKAPILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Economics, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türkiye'nin hem üretim hem de ihracatta hızla gelisen sektörlerinden biri olan dogal tas sektörünün, dünya dogal tas ticaretinden aldıgı pay, sahip oldugu dogal tas rezervlerine ragmen oldukça düsük kalmıstır. Bu nedenle, Türkiye dogal tas sektörünün dünya ticaretinde olması gerektigi konuma gelebilmesini saglamak gerekmektedir. Bu çerçevede, Türkiye dogal tas sektörünün dogal tas ticaretindeki gelisimini engelleyen, sektörün yasamıs oldugu sorunlar analiz edilmis, bu sorunlara iliskin çözüm önerileri sunulmustur. Türkiye dogal tas sektörünün dünya dogal tas ticaretinde daha üst sıralarda yer alması için, Türkiye dogal tas sektörü için potansiyel pazar olarak degerlendirilen Japonya, Güney Afrika, Kanada, ngiltere ve ABD dogal tas sektörleri, hedef pazarlar olarak ayrıntılı incelenmesi gerektigi düsünülmüstür. Dünya dogal tas ihracatında bazı standartların istenebilecegi düsüncesiyle, Türkiye dogal tas ihracatının zarar görmemesi için dogal taslarda standartların detaylı arastırılması gerekliligi ön plana çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Türkiye natural stone sector?s share on world trade of natural stone that is one of the rapidly developing sectors on both production and export, remained very comedown in spite of natural stone reserves its possessed. Therefore, position of Türkiye natural stone sector in world trade of natural stone must provide reaching its best position. In this context, sector?s problems put down the developing of Türkiye natural stone sector in world trade of natural stone analysed and proposal solutions had been offered related to these problems. Necessary of detailed researching Japan, South Africa, Canada, United Kingdom and USA natural stone sectors assessed as potential market to Türkiye natural stone sector was meaned as target markets for Türkiye natural stone sector?s giving high priority in world trade of natural stone. In contemplation of would be demand some standards in world trade of natural stone, necessary of detailed researching natural stone standards loomed large to Türkiye natural stone export not be able to come to harm.