Seramik sağlık gereçleri üreten işletmelerde ihracat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve bir uygulama
Recognition into accounting of export transactions and an application at businesses producing ceramic sanitary ware
  1. Tez No: 258084
  2. Yazar: MUSTAFA BİRİCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnşaat sektörü ülke ekonomisi için bir lokomotif durumundadır. Dünyada müteahhitlik alanında dördüncü konumda olan Türkiye özellikle alt yapı ve barınma konut ihtiyacı konusunda dünyada sözü edilen ülke konumundadır. Birçok inşaat alanında faaliyet gösteren Türkiye özellikle Türk Cumhuriyetleri ve orta doğu ülkeleri ile balkan ülkelerindeki inşaat alanında yaptığı çalışmalar hem ülke ekonomisi üzerinde etkili olup hem de dış ticaret konusunda kalkınmaya destek sağlamaktadır. Alt yapı ile birlikte barınma, ticaret ve birçok sanayi konusundaki inşaat ihtiyaçlarını karşılayan ve bu yönde hizmet veren Türk iş adamları ve inşaat sektörü içinde yine farklı ürün gamı ve çeşidi bulunmaktadır.İnşaat malzemeleri ve inşaat alanında ihtiyaç duyulan birçok inşaat kalemi ürün üretimi konusunda da iyi bir noktada bulunan Türkiye bu alanda üretmiş olduğu birçok inşaat malzemesi ile ürününü dış piyasada satmakta ve ihracatını gerçekleştirmektedir. Seramik, Demir Çelik, Plastik, Mermer ve Doğal Taş konusunda Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok dünya ülkesine ihracat yapmakta ve GSMH üzerinde etkiler yaratmaktadır.Yapmış olduğumuz bu akademik çalışmada Türkiye'nin dünya üzerindeki inşaat alanında bulundu yer ve konum, inşaat sektörünün ve bu sektör içinde yer alan işletmelerin ülke ekonomisi üzerindeki etkileri ile dış ticaretin gerekliği ve işleyişi yönünde bir uygulamalı çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmada Eczacıbaşı A.Ş. İnşaat grubunun dış ticaret ve ihracat departmanının uygulamaları ve çalışmaları model olarak ele alanmış çalışmaya dâhil edilmiştir. Firmanın dış ticaret ve inşaat alanındaki ihracat uygulamaları ve muhasebe sistemi üzerinde durulmuş elde edilen veriler ve uygulama sonuçları tez üzerine/içine dâhil edilmiştir. Bu çalışmanın dış ticaret ve ihracat alanında çalışma yapan inşaat sektörü içinde bulunun kurum, kuruluş ve kişilere fayda sağlayacağı ve katkıda bulunacağını düşünmekteyim.
Özet (Çeviri)
Construction sector holds a locomotive status for the country?s economy. Ranked 4th in the field of construction contracting in the whole world, Turkey has attained a spoken country status especially as far as infrastructure and accommodation residence needs are concerned. Turkey operates in many different fields of construction, and its operations conducted in the field of construction especially in Turkic Republics and middle east countries as well as Balkan countries not only affect country?s economy but also contributes to development concerning foreign trade. Turkish businessmen meet and meet constructional needs regarding accommodation, trade and many industries as well as infrastructure render services in this direction; product range and diversity include different products in construction sector.Turkey could manage to reach such a good point regarding production of construction materials and many construction items required in the field of construction; it involves in sales and export to foreign markets of a great number of construction material and product it manufactures in this field. It exports products related to Ceramics, Iron & Steel, Plastics, Marble and Natural Stone to many world countries; European countries being in the first place, and thereby generates effects on GNP.This study we have conducted is an applied study towards location and point Turkey occupies in the field of construction worldwide, influences of construction sector and businesses included in that sector on country?s economy as well as foreign trade requirement and process. In the study conducted, Eczacıbaşı A.Ş foreign trade and export department?s practices and operations were included in the study and treated as model. Firm?s accounting system and export practices concerning foreign trade and construction were discussed, the data obtained and practice results were included onto/in the thesis. I am of the opinion that this study will prove useful and contribute to organizations, establishments and persons located in construction sector operating in the field of foreign trade and export.