2001 kriz dönemi,öncesi ve sonrasında Türk ticari bankalarının karlılıklarının lojistik regresyon analizi ile incelenmesi
Research on profitability of Turkish commercial banks before, during and after 2001 economical crisis by logistic regression analysis method
- Tez No: 209144
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİLEK ALTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Ekonometri, İstatistik, Banking, Econometrics, Statistics
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türk Bankacılık sisteminde yasanan ağır krizlerden sonra bankacılık sektörü toparlanma ve kendini yenileme süreci geçirmistir. Bankaların karlılıkları, faaliyetlerini sürdürebilmeleri açısından çok önemlidir. Temel olarak amaçları bir ticari isletme gibi kar elde etmek olduğundan bankaların karlı olmaları beklenmektedir.Bu çalısmada Lojistik Regresyon analizi kullanılarak Türkiye'de faaliyet gösteren ticari bankaların kriz öncesi, kriz dönemi ve kriz sonrası karlılıklarını etkileyen faktörler karsılastırmalı olarak belirlenmeye çalısılmıstır Finansal rasyolar arasında birbiri ile iliskili olanlar Faktör Analizi yardımıyla faktörlestirilmis, Lojistik regresyonda Faktör Analizi sonucu elde edilen faktör skorları kullanılmıstır. Sonuc olarak, Türk Bankacılık sektöründe yer alan bankaların genel olarak karlılıklarını etkileyen faktörleri belirlemek için, analizler sonucunda belirlenen rasyolara odaklanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Turkish Banking System have passed through a recovering period after experiencing very severe crises. Profitabilty of banks is very important for sustainability of their activity.Basically, as purpose of banks' existence is to profit like any other commercial enterprise, it is expected that banks should profit.In this study, we tried to designate comparatively factors which are influencing profitability of commercial banks in Turkey for the periods of before crisis, during crisis and after crisis, by Logistic Regression Analysis method.Interrelated financial ratios are factorised thanks to Factor Analysis method and obtained factor scores are used in Logistic Regression.In conclusion, it is possible to suggest to banks in Turkish Banking system to focus on factorised ratios in order to designate factors influencing their profitability