Bankacılık işlemleri ve bankaların bağımsız denetimi
Banking transactions and independent audit of the banks
- Tez No: 209145
- Danışmanlar: PROF. GÜRBÜZ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bankalar gerçek ve tüzel kisilerin tasarruflarını toplayarak bunları gelir saglayıcı islere kredi yoluyla yönlendiren, ödemelerde aracılık yapan, para nakli, senet tahsili, emanet kabulü gibi çesitli hizmetler gören ekonomik kuruluslardır. Bankaların faaliyeti esas itibariyle kaynak (fon) saglama, kredi verme ve hizmet islemleri olarak üç grupta toplanabilir. Bankalar özkaynakları dısında topladıkları her türlü mevduat, repo islemleri ve menkul kıymet alım satım islemlerinden kaynak saglayabilmektedir. Bankaların müsterilerine verdigi hizmetlerin yanında, bankacılıgın temelde iki fonksiyonu bulunmaktadır. Bunlar; kaynak temini ve kredi (ödünç verme) dir. Bu iki fonksiyonun önem açısından ayrılması mümkün degildir. Baska bir anlatımla, para saglamak kadar o parayı plase etmek, yani satmakta önemlidir. Bankaların fon saglama ve kullandırma gibi temel islevlerinin yanısıra, günümüzde giderek daha fazla önem kazanan ve özellikle gelismis ülkelerin banka sistemlerinin en önemli islemi olarak hizmet islemleri karsımıza çıkmaktadır. Bankalar müsterilerine para gönderiminde, para tahsil ve ödemelerinde, çek islemlerinde ve kasa kiralama islemlerinde hizmetler sunmaktadır. Bankacılıgın fonksiyonları arttıkça, denetime daha fazla önem verilmistir. Mali sektör üzerinde finansal sistemin yeterince seffaf ve yeterli denetim olmaması, bankacıların kredi açmada ve kriz yönetiminde deneyimsiz olmaları finansal krize girisi ve krizin yaygınlasmasına sebebiyet verir.
Özet (Çeviri)
Banks are the economical establishments that provide several services like saving collection of the real and judicial persons and directing them to revenue providing businesses by crediting, acting as mediator in payments, money transfer, bill collection and acceptance of trust. Activities of the banks may chiefly be grouped in three groups as source (fund) provision, crediting, and service transactions. Banks may provide source from any type of deposits, repo transactions and security business transactions other than own resources. In addition to the services that banks provide for their customers, banking has two basic functions. These are source provision and lending. These two functions can not be separated in terms of importance. In other words, providing money is as important as placing it, in other words selling it. In addition to basic functions of the banks like fund provision and utilization functions, we face service transactions as the most important banking transaction of the banking sytems, especially in the banking sytems of developed countries that are gradually getting more importance in our days. Banks provide services in sending money to their customers, in money collections and payments, check transactions and cash box renting transactions. As the functions of banking increases more importance is given to auditing. Failure in having adequate transparency and audit of financial system of financial sector, inexperienced bankers in providing loans and crisis management create crisis and make it widespread.