İmaj oluşturma sürecinde halkla ilişkilerin etkin kullanımı örnek uygulama galata ve pera bölgesinin imajının yeniden yapılandırılması
Public relations role in the process of constituting an image study case rebuilding the image of district of pera and galata
- Tez No: 209151
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ BALTA PELTEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
İmaj kisilerde bir obje, kurum veya baska bir kisi hakkında zaman içinde çesitli gözlem, deneyim ve süreçler sonucunda olusan olumlu olabildigi gibi olumsuz da olabilecek düsünceler toplamında ifade edilebilecek bir kavramdır. Yasanan degisimler, davranıs sekilleri, kisisel tecrübeler ve iletisim kanalları vasıtasıyla edinilen bilgiler çerçevesinde sekillenmektedir. Halkla iliskiler çalısmaları da bu sekillenmede önemli bir yer tutmaktadır. Bir insanın, toplumun, markanın ya da kurumun imajı oldugu gibi bir bölgenin ya da kentinde imajı olabilmektedir. Kentlerde yasayanların aidiyet duygusu hissedebildigi, kentin ve toplumun kimliklerinin bütünlük sagladıgı, ortak kentsel hafızanın olusturuldugu, tarihi ve kültürel köklere baglı, çagdas yasam merkezlerinin olusturulması ve bunların sonraki kusaklara aktarılması amaçlanan bir anlayıstır. Bu anlayısın saglanabilmesi ve kentin ya da bölgenin imajına artı deger katılabilmesi içinde halkla iliskiler çalısmalarına agırlık verilmesi gerekmektedir. Bu baglamda imaj olusturma sürecinde halkla iliskilerin etkin kullanımına yönelik olarak hazırlanan bu tez çalısmasında öncelikle imaj ve buna baglı kavramlar açıklanarak halkla iliskiler sürecine deginilmis ve galata-pera bölgesi örnegi üzerinden gidilerek halkla iliskilerin imaj olusturma sürecindeki rolü vurgulanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Image is a concept that can be stated as people?s positive or negative thoughts about things, corporations or others which occur during observation, experiences and periods.It is shaped with behaviours, personel experiences and communication channels. Public Relations have an important role in this process. Cities or regions have images just like people, brands or corporations have. People having connection with the city, integrity of society and the city, constituting common urban memory, loyalty to historical and cultural roots, building modern living areas and passing these facts to new generaiton are some of the values that are aimed for constituting an image of a city. For this, importance to public relations in the process of constituting an image should be given. In this study an extensive research has been made about Public Relations Role In The Process Of Constituting an Image. First of all, the definition of image and other concepts about image have been made. Connected with this the process of public relations have been detailed. Also, with the study case about Rebuilding The Image ( Visual Identitiy) Of District of Pera and Galata it has been aimed to express the role of public relations in the process of constituting an image.