Stratejik halkla ilişkiler bağlamında işletmelerin insan kaynakları yönetimi üzerine e-işe alım örneğinde bir inceleme
A study on human resources management of businesses in the context of strategic public relations in the case of e-recruitment
- Tez No: 594875
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Günümüzde teknolojinin yaygın kullanımı işletmelerin kurumsal web siteler üzerinden online işe alım sürecinde etkin rol oynamaktadır. Kurumlar işgören temininde iş kriterleri neticesinde nitelikli eleman alarak hız kazanmanın yanı sıra zaman ve maliyette tasarruf sağlamaktalar. Kurumsal web siteler üzerinden verdikleri ilanlar doğrultusunda alınan başvurular geniş çaplı aday havuzu oluşturması işgören temininde insan kaynaklarına kolaylık sağladığı gibi nitelikli işgören verimliliği artıracağından kurumsal imaj, itibar, kimlik ve kültürüne de katkısı vardır. Bu bağlamda yönetim birimi olan halkla ilişkiler stratejik görev üstlenip uygulama alanlarını bu doğrultuda yenilemektedir. Google üzerinden yapılan“işe alımda kullanılan web siteler”üzerinden ulaşılan sonuçta Türkiye'de hizmet veren 12 online site stratejik halkla ilişkiler ve insan kaynakları yönetimi bağlamında betimsel analiz doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of technology nowadays plays an active role in the online recruitment process of businesses through corporate websites. In addition to gaining speed by recruiting qualified employees as a result of job criteria, institutions provide savings in time and cost. The applications received in line with the announcements made through corporate websites create a large pool of candidates, as well as providing human resources in employee recruitment, as well as increasing the productivity of qualified employees, it also contributes to corporate image, reputation, identity and culture. In this context, the public relations department, which is the management unit, undertakes a strategic task and renews its application areas in this direction. Google made through“recruitment website used in purchases”ultimately reached over 12 online site serving in Turkey, a strategic public relations and human resources were examined in accordance with the descriptive analysis in the context of management.