Ülkemizde bireysel emeklilik sistemi ve fonların kaynağını etkileyen unsurlar
Effective compenent of fund source and individual retirement system
  1. Tez No: 209152
  2. Yazar: ERDEM TUĞSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
nsanoglu var oldugu dönemden itibaren bir takım risklere maruz kalabilir. Risklere karsı güvencede olabilmek için önceleri bireysel hareketler olusmus daha sonra devletler bireyleri bu risklere karsı korudukları zaman toplumun refahının ve huzurunun arttıgını görmüslerdir. Devletler riskler için sosyal güvenlik sistemleri kurmuslar fakat son dönemlerde kusaklar arası dayanısmaya dayanan bu sistemler beklentileri yeteri kadar karsılamamıstır, devletlerin bütçelerinde büyük açıklar vermelerine sebep olmuslardır. Zamanla yeni sistemler olusmaya baslamıs ve uygulamaları çesitli ülkelerde basarılı olmustur. Alınan sonuçlar dogrultusunda diger ülkelerde bu yeni sistemleri kendilerinde denemislerdir. Çalısmada ilk olarak sosyal güvenlik sistemi açıklanmıs daha sonra sosyal güvenlik sistemlerine destek olup onların bu açıgı azaltmayı kendine hedef edinmis olan bireysel emeklilik sisteminin ülkemizdeki isleyisi incelenmistir. Çesitli dünya ülkelerindeki uygulamalar da anlatılıp, ülkemiz ile ilgili farklılıklar belirtilmistir. Çalısmanın uygulama bölümünde bireysel emeklilik fonlarının kaynagını etkileyen unsurlar üzerine stanbul ili içinde bir arastırma yapılmıs, alınan anket sonuçları degerlendirilmistir. Sonuç itibariyle ülkemiz bireysel emeklilik sisteminin gelisimi için uygun olup, ekonomideki dalgalamaların önüne geçildigi takdirde olusacak fonlar ile bireyler tasarrufa alısacaklar ve devletimiz aradıgı finansmanı uzun vade de bu fonlardan karsılayabilecektir. Umarım yapılan bu çalısma, bireysel emeklilik sistemini arastıran kisilere bir ısık olur.
Özet (Çeviri)
When human has became, they exposed different risks. First individual motion was formed for being guarantee against these risks then goverments saw their communities presence and comfort when they protected them from risks. Goverments established social security systems but afterward these systems that depends on generation solidarity, didn?t block up expectation but goverment budgets had a shortage. In the course of time new systems was formed and some of applications got success in different states. When other states saw this success, they applied in their cases. In this work, first, social security systems were explained, then pension systems which mark to close distinct for social security systems, were examined with process in our country. Different typical pension systems in the world were explained and determined diffirences with our country. Application in this work, research was made in stanbul which affected pension systems funds and determined results. At the end our country is avaible to process individual pension system and if our economies goes on right side, people use to be possession and our goverment will find better finance origin from these funds. I hope this work can help people who want to search individual pension systems.