Muhasebe denetiminde bilgisayar destekli denetim tekniklerinin incelenmesi ve bir uygulama
The analysis of computer assisted audit techniques in accounting auditing and an excercise
- Tez No: 209163
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Son yıllarda bilgi teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak gelişen bilgi işleme teknikleri ve muhasebe sistemleri, finansal verilerin ve muhasebe işlemlerinin elektronik ortama aktarılmasını sağlamıştır. Bununla birlikte globalleşme sonucu şirketler büyümüş ve bu veriler çok büyük hacimlere ulaşmıştır. Bu gelişmelerin sonucu olarak elektronik ortamda bulunan bu verilerin denetlenmesi sorunu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ile günümüz denetim yaklaşımlarından biri olan bilgisayar destekli denetim yaklaşımı incelenmiş, bilgisayar destekli denetimin muhasebe alanında uygulanışı anlatılmlaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, klasik denetim anlayışının terk edilerek, bilgisayarın etkin olarak kullanıldığı denetim anlayışının benimsenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, bilgisayar destekli denetim konusunda gerekli yasal düzenlemeler bir an önce yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The improvements of data analysis techniques and accounting systems which is dependent to latest technological developments, has provided an electronic area for financial data and accounting transactions. Beside, after globalizm, companies have enlarged and their transations reached to great amount of numbers. As a result of these improvements, the auditing problem of these electronic data has occured. With this study, one of todays auditing methods, Computer Assisted Audit Techniques has been analyzed and tried to give an excercise about applying it on accountig area. As conclusion of this study, it has been determined that the classical auditing methods should be leaved and computer assisted auditing methods should be adopted instead. It is also determined that legal arrengments which are needed about computer assisted audit should be made immediately.