Halka arz sürecinde fiyatlama yöntemleri, sonuçları ve uygulama: İMKB'de işlem gören sportif şirketler
Valuation methods for going public, results and practice: ise listed companies operating in sports industry
- Tez No: 209169
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİR ŞAKRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda küreselleşmenin etkisi dünya ekonomisi üzerinde artarak devam etmektedir. Şirketler de fon ihtiyaçlarını gidermek amacıyla şirket hisselerini satış ya da halka arz gibi yollara başvurmaktadır. Ancak bu yöntemleri uygulayarak hedeflerine ulaşabilmeleri büyük ölçüde şirketler için yapılan değerlemelerin başarısına bağlıdır. Günümüzde değerleme şirketlerinin kullandıkları birçok değerleme yöntemi bulunmaktadır. Yapılan bu çalışma ile bu değerleme yöntemleri anlatılmaya çalışılarak İMKB' de işlem gören sportif şirketler üzerinde de bir uygulama yapılmıştır. Bu uygulama ile de, her sektör hatta her şirket için farklı değerleme yöntemleri uygulanması gerektiği görülmüş olup, sportif şirketler için temettü verimi yöntemi en uygun yöntem olarak seçilmiştir. Ancak bu yöntem için gerekli şartları taşımayan sportif şirketler için ise nakit akımı yöntemi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of globalization have been increasingly felt on the global economy for the past recent years. This leads companies to go public or sell their shares in order to raise funds.However, the succes of funding for companies depends on mainly the business valuation works done. In today?s world, the valuation experts utilize many different business valuation techniques.In this working paper, these widespread valuation techniques are disscussed,compared and contrasted generally and applied to the Istanbul Stock Exchange(ISE) listed companies operating in sport industry.The results suggest that the choice of appropriate valuation techniques should vary with the industry in which a company operates. Furthermore, the ?dividend approach? is relatively the more appropriate for the ISE listed companies operating in the sport industry. However, the ?discounted cash flow approach? is suitable when the criterea for usage of ?dividend approach? are not met.