Reklam fotoğrafçılığı ve yaratıcılık
Advertising photography and creativity
  1. Tez No: 209174
  2. Yazar: SEMRA UYGUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZLIM TÜZEL URALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzün rekabet halindeki pazarlama ortamında reklamcılar, bir ürün veya bir hizmeti tanıtmak ve satmak islevini yerine getirmek için yeni ve yaratıcı arayıslar içine girmislerdir. Bu amaçla reklam, hem inandırıcılıgı hem de etkileyiciligi nedeniyle fotografı tercih eder. Bu tez çalısmasında, bir reklam fotografçısının aynı zamanda bir fotograf sanatçısı oldugu gerçeginden hareketle fotografçının reklam çalısmaları esnasında yaratıcılıgını ne kadar ortaya koyabildigi arastırılmıstır. Tüm sanatçılar gibi fotograf sanatçısı da özgür yaratma eylemi içinde olan kisidir. Hayal gücünü ve yaratıcılıgını fotografın yapısal ve teknik ögelerini kullanarak hayata geçirir. Fotografçı o fotografa yorumunu katar. Bir reklam fotografçısı da bir fotograf sanatçısıdır. Ancak reklam için fotograf çektiginde ortada bir hizmet söz konusu oldugu için sanatçının amaçları degisir. Bir reklam fotografçısı, reklamın tasarım asamasının ardından, en son devreye giren kisidir. Zaten var olan bir fikri, fotografın ögelerinin yardımıyla dogru ve etkileyici olarak ortaya koyar. Bir reklam fikrinin sunumunu yapar. Burada reklam fotografçısına düsen görev ısık degerleri ve teknik kalite olarak o reklam fikrine katkıda bulunmaktır. Bir reklam fotografçısının reklam fotografına kattıgı yorum bu sekildedir. Bu tez çalısmasındaki tüm incelemeler sonrasında bir reklam fotografçısının bir sanat fotografçısı olarak ortaya koydugu yaratıcılıgın ancak küçük bir kısmını bir reklam için ortaya koydugu sonucu elde edildi. Bir reklam fotografçısının yaratıcılıgı reklam fotografının içerigine dahil olmadan, fotografın yapısal ögelerini kullanması seklinde ortaya çıkar. Bu sınırlı bir yaratımdır fakat fotografçının, kendisine çizilen sınırlar dahilinde fotograf tekniklerini diledigi gibi kullanma yetkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Today, advertisers search for new and creativity ideas to present and sell services, products..etc. Because of this advertisement prefers to convincing and affective photography. In this thesis project we research into how a photographer use his or her creativity for advertisements. Because we know an advertisement photographer is a photography artist at the same time. A photography artist is a free creator like the other artists. He or she uses constitutional elements of phototagraphy so he or she realizes his or her imaginary and abilities. The photographer add his or her angle to the photograph that is taken by him or her. An advertisement photographer is an artist too but when he or she takes photograph for advertisement, targets are changed. An advertisement photographer joins advertisement creation at the end. He or she exhibits the existential idea of advertisement with the constitutional elements of phototagraphy. He or she represents idea of the advertisement. Here advertisement photographer?s mission is conduce to idea of the advertisement with light prices and technical quality. That?s the commnet of the advertisement photographer. In this thesis Project we saw that an advertisement photographer uses little part of the his or her abilities and creativities for advertisements. He or she doesn?t join content of the advertisement. This is a limited creativity. But the photographer uses his or her creativity frame of the limits.