İbn Rüşd'e kadar islam hukukunda farz ve vacip kavramlarının gelişimi
Development of terms divine command and obligatory to Ibn Rusd in islamic law
- Tez No: 209186
- Danışmanlar: PROF. VECDİ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Birinci bölümde, temel kaynaklarda farz ve vacib kavramlarının kullanım biçimleri ele alınmıs, Kur'an-ı Kerim ve Sünnette yer alan ilgili kelimeler değerlendirilmistir. Sonraki bölümde farz ve vâcib kavramlarının farklı eserlerde yer alan tanımları üzerinde durulmus, mahiyeti, sınırları ve diğer kavramlarla iliskisiyle beraber, ilgili değerlendirmeler verilmis, farz-vâcib ayrımının temellerine inilerek, bu ayrımın dinamikleri tespit edilmeye çalısılmıs, kaynağına, sübûtuna, zamanına, belirli olusuna, kapsamına, doğrudanlığına ve sünnet karsısındaki konumuna göre yapılan sınıflandırmalar ve bunlara iliskin değerlendirmeler verilmistir. Son bölümde farz ve vacibin kaynakları ve nitelikleri üzerinde durulmus, varlık, mükellef, uygulama ve sonuç bakımından niteliksel açıklamalar ve değerlendirmeler yapılmıs, böylece ?bn Rüsd'e kadar geçen süreçte farz ve vâcib kavramlarının takip ettiği gelisim asamaları sunulmaya gayret edilmistir.
Özet (Çeviri)
The revelations of God are written down in the Qur'an, which thus is the direct word of God and therefore the final and definite revelation. In addition, proper Muslim behaviour and uprightness is also based on the tradition (hadith), which are stories about and sayings of Muhammad. After Muhammad's death these were collected and written down. For tihis reason terms are researched in Quran and Sunnah. In cases where the Qur'an and hadith did not give answers to legal questions, Muslim theologians and jurists tried to answer these questions in accordance with the questions dealt with in the Qur'an and the hadith. Thus ?slamic jurisprudence books written. I researched these books. An action may be prescribed (fard), also described as obligatory (wajib), mandatory (muhattam) or required (lazim). The action may be an obligation for the individual Muslim (fard al-'ayn) or for the whole Muslim community (fard al-kifaya). Not performing an obligatory action is punishable, performing an obligatory action is rewarding. An obligatory fard al-'ayn is for example the daily prayer (salat).