Yazılım sektörünün gelişme dinamikleri :dünyada ve türkiye'de sektörel gelişme stratejileri
Dynamics of software industry: development strategies in the world and turkey
  1. Tez No: 209195
  2. Yazar: ŞENAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALKAN SOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bilgi ekonomisi içerisindeki en önemli alt sektörlerden biri olan yazılım sektörü, gelismekte olan ülkeler açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. Ekonominin tüm segmentlerinde kullanılabilen, katma degeri yüksek bir endüstri olan yazılımın küresel pazarı sürekli genislemektedir. Günümüzde gelismekte olan pek çok ülke yazılım endüstrisindeki gelismeleri yakından takip etmekte ve kendileri için uygun gelisim stratejilerini sorgulamaktadır. Bu çalısmada çesitli teorik çalısmalar göz önünde bulundurularak yazılım sektöründe basarıyı etkileyen dinamikler incelenmektedir. Yazılım endüstrisinde öncü konumundaki Hindistan, srail ve rlanda'da sektörün gelisimi ve basarı faktörleri arastırılmaktadır. Ayrıca çesitli ülke deneyimleri ısıgında Türkiye'de sektörün durumu ve etkinligi degerlendirilerek olası stratejik gelisim modelleri tartısılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Being one of the most important industries in knowledge economy software provides many potential benefits for developing countries. Today, because of its high value addition quality, software technology is widely used in all economic activities. Thus, the international demand for software is rapidly increasing. Nowadays, in quest of the most appropriate development strategy, many developing and transitional economies have become active or closely interested in software production. This research reviews the factors underlying successful software production in developing countries. It also investigates the experiences of the most successful developing economies like India, Israel and Ireland. Furthermore, the study examines the current state of software industry in Turkey and argues about possible strategic approaches for development and success in the industry.