Comparative statistical analysis of service quality in Turkish and Romanian banking sectors (at a company level)
Türkiye ve Romanya bankacılık sektörlerindeki hızmet kalitesının karşılaştırmalı istatistik analizi (şirket düzeyinde)
  1. Tez No: 209196
  2. Yazar: MERAL CAIALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF NURETTİN NİSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İstatistik, İşletme, Banking, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çagdas dünya ekonomisinin en hızlı büyüyen sektörü hizmet sektörüdür. Hizmetlerin ne kadar etkileyici veya kaliteli olup olmadıklarını anlamak çok güç ve aynı zamanda önemli bir sorun oldugundan, yöneticilerden ve arastırmacılardan çok büyük ilgi görmektedir. Isbu arastırma, hizmet kalitesi literatüründe, su ana kadar ihmal edilmis, bazında, kavramsal bir model arz etmeye gayret ediyor. Üstelik, bu çalısmanın aracılıgıyla, Romanya ve Türkiye'deki, Finansbank müsterilerinden toplanmıs verilere dayalı, geçerliligi denetlenmis, bankacılık sektörüne odaklanmıs, çok kapsayıcı bir çalısma çerçevesini ortaya koydugumuza inanmaktayız. Romen ve Türk bankacılık sektörlerin çözümlemesi, sadece Finansbank'a sınırlıdır. Finansbank'ın her iki ülkede, bankacılık sektöründe önemini hesaba katarsak, bu arastırmanın sonucu Türk ve Romen bankacılık sektörlerinin durumunu çok iyi tasvir ettigi kanaatindeyiz. Dolayısıyla, bu arastırmanın amaçları, müsteri bazında bankacılık hizmetlerinin kalitesini belirleyen belli baslı etkenleri teshis etmektedir; Türk ve Romen bankacılık sektörlerine agırlık verilerek, teshis edilen etkenlere dayanarak, müsterilerce algılanan hizmet kalitesini ölçebilecek bir araç gelistirmektedir; ve çok degiskenli cözümleyici tekniklerini, çoklu regresyon analizi, kanonik korelasyon analizi ve diskriminant analizi kulanarak, deney yöntemiyle gelistirilmis araçların güvenirliligi ve geçerliligini test etmektedir. Bu arastırmanın sonuçları, çok karmasık olan, bankacılık sektöründe özellikle ve hizmet sektöründe daha genel anlamda, hizmetlerin kalitesi ve onun belirleyicileri hakkında, yeni bir anlayıs getirebilecegine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
The service sector is probably the fastest growing sector of the economy today. Service quality is triggering a lot of interest among researchers and managers in the sense that service providers are especially interested in how exactly to understand and measure customers' perceptions of service quality. The present study strives to uncover the critical determinants of service quality that have been overlooked in the literature and subsequently proposes a conceptual model of service quality as perceived by customers. A comprehensive instrument framework with a specific focus on the banking sector has also been proposed and validated based on data collected from customers of Finansbank in Turkish and Romanian Banking systems. The analysis of Turkish and Romanian banking sectors is limited at Finansbank level. Keeping in view the dimensions and the importance of Finansbank for the banking sectors of the two countries, the results of this analysis can illustrate in fact the general state of Turkish and Romanian banking sectors. Therefore, the objectives of this study are to identify the critical factors of service quality from the customers' perspective; to develop an instrument to measure customer-perceived service quality based on the identified factors with a specific focus on the banking sectors of Turkey and Romania and to empirically test the proposed instrument for reliability and validity using multivariate analytical techniques as multiple regression analysis, canonical correlation analysis and discriminant analysis. The findings of the study could provide further insights for researchers in grasping the intrigues and intricacies of service quality and its determinants in the various service organizations and especially in the banking system.