Beşiktaş h. 1300-1301 târîhli şer‘î mahkeme sicil defteri’nin ilmî, ictimâî ve târîhî bakımdan değerlendirilmesi
Beşiktaş h.1300-1301 dated judicial registers notebook’s scientific, social and historical from the point of view appreciation
  1. Tez No: 209205
  2. Yazar: MEHMET POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HULÛSİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Tarih, Law, Public Administration, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tezimizin konusu Ser`î Mahkeme Sicillerinden ( The Judıcıal Regısters ) tek bir Defter'dir. Bu da Besiktas H.1300?1301/M.1883?1884 târîhli Ser`î Mahkeme Sicil Defteri'dir. Ser`î Mahkeme Sicilleri, en büyük sehirlerden en küçük beldelere kadar Osmanlı hukûk nizâmının tatbîkâtını gösteren önemli tarihi vesîkâlardır. 19. yüzyılın son çeyreğinin içinde yer alan yılları ihtiva eden Defter, bu dönemin kendine özel zor kosullarına rağmen hukûkun hassasiyetle tatbik edildiğini göstermektedir. ?ncelediğimiz Defter, Osmanlı Devleti'nin hukûk nizâmı ve bunun tatbikindeki usûl, Osmanlı toplumunun temel tası olan aile yapısı ve sosyal münasebetler hakkında bilgiler sunmaktadır. Tezimiz giris ve iki ana kısımdan mütesekkildir. Giris kısmında Osmanlı hukuk nizamının tanıtılması, birinci kısımda defterin kayıtlı olduğu kazanın tarihi, ictimâ`î ve iktisâdi bakımdan değerlendirilmesi ve ikinci kısım da ise defter'in transkripsiyonu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Thesis subject is only a notebook from The Judicial Registers. This is Besiktas H.1300- 1301/M. 1883-1884 dated Judicial Registers notebook. The Judicial Registers is a historical document which indicates ottoman?s law order ivtilization from the biggest cities tothe smallest towns. The notebook which contais the last guarter years of the 19 th. centur law?s ivtilization in spite of this period?s special hard conditions. The notebook we stivdied on presents informations about government?s low ivtilization method and family structure whreh is the ottoman?s basic of soriety and social relations. Our thesis is based upon introduction and two basic parts, in introduction we introduced ottoman?s law order. In the first section the town?s historical , social and economical sitvation is evalvated in which the notebook is registered and in the second section the notebook?s transcription talees place.