Doğrusal programlama ve bulanık doğrusal programlama, savunma silahlarının dağıtımında matlab uygulaması
Linear programming and fuzzy linear programming, defense weapons deployment by using matlab
- Tez No: 209215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA URFALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Econometrics, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Savunma silahlarının dagıtımı, görev planlaması ve maliyet yönetimi ile ilgidir. Degisen ve gelisen kosullar karar vermeyi zorlastırmakta, kaynakların optimal kullanımını gerektirmektedir. Optimizasyon problemlerinde ele alınmıs olan dogrusal programlama yaklasımı, geleneksel bir yaklasım olarak, kararlı durumdaki problemler için önerilmektedir ve çözümler kısıt sınırında kalarak dogrusallıktan ufak farklar, çözümleri uygulanabilir bölgelerin dısına itmektedir. Bu çalısma ile hem sayısal hem de sezgisel yaklasımların uygun bir sekilde bütünlestirildigi bulanık dogrusal programlama yaklasımı uygulanmıstır. Bulanık kümeler kullanılarak kısıtlar modellenmis, bulanık kümelerde üyelik fonksiyonları tanımlanmıs, belirtilen kosullarda bulanık optimizasyon problemi standart bir dogrusal programlama problemi olarak tekrar formülize edilerek bulanık dogrusal programlamanın savunma silahlarının dagıtımında kullanılması modellenmistir. Böylece savunma silahlarının dagıtımında planlamacılara zaman, maliyet açısından kolaylık saglayarak, özellikle kritik zaman kosullarında karar vermelerinde üstünlügü ellerinde bulundurmalarını saglanması amaçlanmıstır. Ayrıca, bu tür problemlerde karar degiskenleri ancak tamsayılı iken anlamlı olacagından, modeller tamsayılı programlama ile ele alınarak, gerçek hayatta uygulanabilirligi saglanmıstır. Hesaplamalar, MATLAB ve TORA yazılım programlarından faydalanılarak çözülmüs, böylece uygulayıcılara daha kısa sürede hesaplama imkânı sunulmustur.
Özet (Çeviri)
Defense weapons deployment is based on mission planning and budget management. Changing and improving conditions make deciding difficult and require optimal usage of sources. Linear programming approach which is used in optimizing problems, as a traditional approach, is advised for stable problems so that, solutions will be restricted by constraints, small diversities from linearity move solutions out of the feasible regions. This study describes fuzzy linear programming in which both numerical and intuitive approaches are combined in suitable ways. Constraints have been modeled by using fuzzy sets, membership functions have been described in fuzzy sets, fuzzy linear programming has been modeled and analyzed for defense weapons deployment by reformulazing the fuzzy optimization problem as a standart linear programming problem in defined conditions. Thence, planners have simplicity for timing and budget at defense weapons deployment and it was intended handling the priority especially for critical time decisions. Besides, accordingly variables are merely meaningful when they are integer in such problems, models have been solved by integer programming where they can be feasible to apply in real life. Calculations have been defined by using MATLAB and TORA software programs which help appliers to solve problems in short times.