Osmanlı siyasî düşüncesinde yeni üslûp arayışları, mîzan gazetesi örneği
Search of new styles ın ottoman political thought, the case of mîzan gazetesi
  1. Tez No: 209217
  2. Yazar: GÜLBEYAZ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Osmanlı düsüncesinde? dönüm noktası olarak kabul edilen Tanzimat'la beraber? siyasî ve askeri degisimlerin? kendisini ifade etme sorununa bulunan çözümler? dildeki degisimi sekillendirmistir. Bu sekillenmenin Osmanlı siyasî, hukuki ve düsünsel dünyasında zaten var olan kavramların? yeni anlamlar yüklenerek bir anlamda muhtevasının degismesi seklinde kendisini ortaya koydugunu görüyoruz. Çalısmada, bu degisime, süreli bir yayın olması itibari ile en iyi örnek olusturabilecegini düsündügümüz Mîzan Gazetesi ele alındı. Mîzan Gazetesi'nde ele alınan, muhafazakârlık, devlet, saltanat/hilafet, mukavele, müsâvat, Avrupa/Batı, medeniyet kavramları dönemin tarihi ve siyasî algısını bize verebilecegi için seçildi. Kavramlar incelenirken gazetenin yayın seyrine göre bir kronoloji ve bu kronolojiye uygun degisim göz önünde bulunduruldu. Bu çalısma ile mutlak bir degisimden daha ziyade yeni düsünce akımlarının zaten var olan kavramlar üzerinden bina edildigi ortaya konmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
With the Tanzimat, which is regarded as a milestone in Ottoman Thought, the recipes found for the expression of political and military changes shaped the language forming. It seems that this new forming took place by the change of contents of already existing concepts in Ottoman political, juristic and intellectual world. In the present study, the periodical Mîzan Gazetesi is considered to be the best example of such a change for investigation. The concepts of ?conservatism, state, sultanate/caliphate, contract, Europe/West, and civilization? in Mîzan Gazetesi are chosen; for, it is thought that these concepts might help us understand the historical and political milieu of the period. While examining the concepts, chronological course of the journal is followed. With this study, it is attempted to show that rather than being an absolute change, new intellectual movements were established on already existing concepts.