Çağdaş Türk düşüncesinde İbn Arabî felsefesinin ele alınışı
Evaluation of the philosophy of ibn arabi in modern turkish thought
  1. Tez No: 209218
  2. Yazar: ÖZKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çagdas Türk düsüncesinde bn Arabî felsefesinin diger düsünce mektepleriyle olan iliskisi yeniden yorumlanmıstır. slam dünyasını giderek daha fazla etkisi altına alan modern batı felsefesine esit düzeyde bir karsılık vermek veya dinî açıdan mahzurlu görülen felsefî ekollerin zararlı etkisini bertaraf etmek için bn Arabî ve vahdet-i vücûd düsüncesi öne çıkarılmıstır. Bu dönemde bn Arabî ile ve vahdet-i vücûd düsüncesinin ilk defa diger slâm düsünce ekollerinden daha derin imkânlara sahip oldugunun fark edildigi görülmüstür. bn Arabî ve felsefesi varlıktan bilgiye, kelamdan psikolojiye, bilimden teknige, astrolojiden kimyaya kadar uzanan, son derece kapsamlı bir tefekkür tarzının örneklerinden biri olarak degerlendirilmistir. Batı düsüncesinin karsısına çıkabilecek bir düsünme biçimi olarak tercih edilmistir. Hatta bn Arabî ve vahdet-i vücûd düsüncesinin Batı felsefeleri tarafından fikirleri iktibas edilmis bir sistem oldugu düsünülmüstür. Bu yönüyle vahdet-i vücûd slâm düsünce, bilim, edebiyat ve ahlakını temsil etme kabiliyeti yüksek bir felsefe olarak öne çıkarılmıs, dönemin modernist müelliflerinin savunmacı, aktivist tutumları ve bunun paralelinde olusan zaafları sebebiyle farklı bir bn Arabî algısı da ortaya çıkmıstır. bn Arabî konusunda dönemin en belirgin tartısması, felsefesinin ne olduguna dairdir. Felsefi terimler konusunda büyük bir belirsizligin oldugu bu dönemde bn Arabî felsefesi panteizm, idealizm, mistisizm, spiritüalizm, sûfizm, monism, fenomenizm, olarak anlasılmıs ve bu konuda tartısmaların yasanmıstır.
Özet (Çeviri)
The relationship between philosophy of Ibn Arabi and other thought of schools has once again been evaluated. Ibn Arabi and wahdat al-wujud Philosophy have been highlighted in order to equally respond modern western philosophy that has been increasingly influencing Islamic world or eliminate the pernicious effects of philosophies considered as unfavorable in view of religion. It has been acknowledged that it was noticed at this time, for the first time, that Ibn Arabi and wahdat al-wujud thinking had much deeper means than other Islamic schools. Ibn Arabi and his philosophy have been considered one of the examples of profound way of thinking stretching from existence to science, theology to psychology, science to technique, astrology to chemistry. It has been favored as a way of thinking to challenge western thinking. Ibn Arabi and wahdat al-wujud philosophy have even been regarded as a system whose ideas have been quoted by western philosophies. From this view, wahdat alwujud has been prioritized as a high philosophy having the capability to represent Islamic thought, science, literature and ethic; moreover a different Ibn Arabi perception arose due to defensive and activist behavior of that time?s modernist authors and their weaknesses occurred in this context. The most evident argument at his time concerning Ibn Arabi was ?what his philosophy is?. At that time where there was a great uncertainty regarding philosophic terms, Ibn Arabi philosophy has been understood as pantheism, idealism, mysticism, spiritualism, sufism, monism and phenomenism, and arguments have been brought forward.