Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi (KEİB) ve ekonomik etkileri
  1. Tez No: 20923
  2. Yazar: SELİM İNANÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NÜVİT OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET İkinci Dünya Savaşının sona ermesi ile birlikte çok sayıda işbirliği hareketlerinin meydana geldiği görülmektedir. Bu işbirliği hareketlerinin gelişmesinde AT'ın büyük etkisinin olduğu kuşkusuzdur. 1990 yılı Ocak ayında Türkiye'nin girişimi ile ortaya atılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği', Karadeniz'i çevreleyen Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Rusya Federasyonu, Moldavya, Ukrayna, Yunanistan ve Amavutluk'un katılımı iie 11 üye ülke arasında kısa vade de hükümetler arası işbirliğine gidilerek özel sektörler arası işbirliği için uygun koşulları yaratmak amacındadır. Uzun vadeli hedefi ise ülkeler arasında insanların, sermayenin, mal ve hizmetlerin serbest dolaşımını sağlayacak, kurum ve kuruluşların oluşturulmasını amaçlayan bir ekonomik işbirliği anlaşmasıdır. Bu işbirliği aynı zamanda bu ülkeler arasında serbest ticaret bölgesinin kurulmasımda hedeflemektedir. KEİB ile ilgili ilk müzakereler 1990 tarihinde başlamıştır. 3 Şubat 1992 tarihinde 9 ülkenin katılımı ile parafe edilen KEİB anlaşması 25 Haziran 1992'de Yunanistan ve Arnavutluğun kurucu üye olarak katılımı ile 11 ülkenin devlet ve hükümet başkanları düzeyinde imzalanarak yürürlüğe girdi. KEİB üye ülkelerin ekonomik potansiyelini harekete geçirerek üretim, tüketim, istihdam, yatırım vb. üzerinde bir çok etkiler yaratacağı görülecektir. Ancak üye ülkelerin içinde bulundukları koşullar itibari ile kısa vadede bir çok sorunla karşılaşacakları gözden uzak tutulmamalıdır. KEİB üye ülkeler arasında sorunların çözümlenmesinde önemli katkılarda bulunabileceği gibi üye ülkelerin ekonomik potansiyellerini harekete geçirerek refah artışı sağlayacaktır. Sonuç olarak KEİB üye ülkelerin dünya ülkeleri ile entegrasyonunu kolaylaştırıcı nitelikte bölgesel bir işbirliği hareketi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the Second World War There have been emerged many cooperation movement in the different regions of the world. Obviously, European Community as a succesful cooperation, has much impact on the formation of those movements. In January 1990, upon the anouncement of Turkey, The Black Sea Economic Cooperation Region Project was created. Members were Turkey, Bulgaria, Romania, Azerbaijan, Armenian, Georgia, Rusia Federativ Republic, Moldavia, Ukrania, Greece and Albania. The main purpose of this organization, in the short run, is to establish close relationship among between goverments and to create suitable environvent for private sectors to cooperate in economic issues. In the long run, on the other hand, it aims to establish instutions and organizations which will provide free circulation of labor, goods and services between member coutries. This coordination has also the aim to create free trade zones between its members The discussions related to Black Sea Economic cooperation were started in 1990, in 3. February 1992. It's initialed by nine countries and in 25. June 1992.,the agreement come in to power. Certainly, It will be seen that Black Sea economic cooperation, by mobilizing economic Potantiolities of member countries, will create much more impact on production, consumption, employment, investment etc. of the region. But because of the different economic and social conditions of member countries, it is expected that there will emerge many problems in the short run. It can be said that, as conclusion, BECR is a regional organization which facilitates the integration of it is members to the world economic system.