Uluslararası rekabetedebilirlik avantajı ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 20924
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Dünyadaki hızlı teknolojik gelişmeler ve globalleşme eğilimlerinin bir sonucu olarak, uluslararası, rekabet edebilirlik avantaja, sadece faktör varlıkları ile ifade edilememektedir. Bu nedenle, uluslararası rekabet edebilirlik avantaja, yaratılmasında devingen yaratıcı firmaların ve bu firmalar için uygun çevre şartlarını sağlayan ülkelerin başarılı olabileceği ileri sürülmektedir. Bu araştırmalar ilk olarak uluslararası rekabetedebilirlik avantajının belirleyicileri ve gelişme aşamaları genel teorik çerçeve içinde incelenmiştir. Daha sonra Türkiye'nin rekabet edebilirlik avantaja, bu teorik çerçeve kullanılarak analiz edilmiş ve Türkiye için Özel bir ekonometrik model denemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT i As a result of globalization tendencies and rapid technological improvements in the world, international competitiveness advantage can not be merely explained by factor endowments. Hence, it is claimed that, innovative firms and countries which provide appropriate environments for these firms, will gain international competitiveness advantage. In this research, firstly determinants and development phases of international competitiveness advantage has been investigated in a general framework. Secondly, competitiveness advantage of Turkey has been analysed by using this theoretical framework and a special econometric model designed for Turkey.