Ekonomik entegrasyon teorileri açısından Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi'nin sosyo-ekonomik analizi
- Tez No: 21492
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BOCUTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
ÖZET Ekonomik entegrasyonların üye ülkelerin ekonomileri üzerinde statik ve dinamik refah etkileri vardır. Bu etki ler, geçmişten günümüze kadar kurulmuş bulunan ekonomik entegrasyonları olumlu ya da olumsuz yönde etkilemiştir. Çalışmada, ekonomik entegrasyonların teorik olarak ispat edilen refah etkilerinin KEtB ve Türkiye ekonomisi üzerinde nasıl ve ne yönde olabileceği tartışılmıştır. Bu yapılırken, öncelikle teorik bilgiler verildikten sonra, KEiB'in ülkeler itibariyle sosyo-ekonomik durumları ortaya konulmuştur. Elde edilen bilgilere göre sonuçlara varılmaya çalışılmıştır. Sonuçta, KEtB'in çeşitli şekillerde KEtB ülkelerinin refahını etkileme potansiyeline sahip olduğu, ancak bunu engelleyen sorunların varlığı tespit edilmiştir. Bu sorunla rın çözülmesi ve KEtB'in başarısı için çeşitli öneriler getirilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Economic Integrations have some static and dynamic welfare effects on the economies of the member countries. These effects are of some negative and positive characteristics. In this dissertation these, it has been argued how and in what way the welfare effects of the economic integrations may influence the economies of Black Sea Economic Cooperation Region. After a theoretical setting, the socio economic structure of the region is presented in a country by country approach. As a conclusion, the Black Sea Economic Cooperation Region has potential which influences positively the welfare of economies of the region under consideration although there are many obstacles and bottlenecks which make it diffucult to use this potential effectively. XIII