Avrupa Birliği sigorta sektörü ve Türk sigorta sektörünün sorumluluk sigortaları açısından incelenmesi ve karşılaştırmalı analizi
The study and comparitive analysis of the insurance sector of the European Union and the insurance sector of Turkey in terms of liability insurances
- Tez No: 209267
- Danışmanlar: PROF. ERİŞAH ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'nin 1999 yılında Avrupa Birligi'ne adaylıgının kabulünün ardından Avrupa'ya entegrasyon çerçevesinde Türk Sigorta Sektöründe köklü degisiklikler olmustur. Özellikle de yasal açıdan Türk Sigorta Mevzuatında gerçeklesen köklü gelismeler neticesinde, Avrupa'da çok yaygın olan ancak Ülkemizde adı bile duyulmayan birçok sorumluluk sigortası türünün son zamanlarda Ülkemizde de uygulanmaya baslanacagı öngörüsü ile sorumluluk sigortaları alanında Ülkemizdeki bos kapasitelerin kısa vadede hızla kapanacagı söylenebilmektedir. Bu çalısmada, öncelikle Avrupa Birligi'ndeki ve Ülkemizdeki mevcut sorumluluk sigortası türlerinin tanımları yapılmıstır. Avrupa Birligi Sigorta Sektörünün tarihi gelisimi, kurumları ve mevzuatı incelendikten sonra, 2000 ile 2005 yılları arasında Avrupa Birligi Sigorta Sektörünün hacmi makro ekonomik göstergelerle incelenmis, sorumluluk sigortalarının durumu irdelenmis ve Türk Sigorta Sektörü ile karsılastırmalı analizi yapılmıstır. Avrupa Birligi Sigorta Sektörünün ve Avrupa Birligi Sigorta Sektöründe sorumluluk sigortalarının, tüm göstergeler açısından, Türk Sigorta Sektörü'ne kıyasla çok daha gelismis oldugu gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
Following the acceptance of Turkey?s candidacy for the European Union in 1999, radical changes have occurred in Turkey?s Insurance Sector within the context of integration to Europe. As a result of the radical changes in the Turkish Insurance Legislation particularly in legal terms, with the foresight that many liability insurance types that are very common in Europe but unheard of in our Country is also going to start to be applied in our Country soon, it may be said that the vacant capacities in our Country in the area of liability insurances will close rapidly in the short term. In this study, firstly the types of liability insurances that are currently available both in the European Union and in our Country have been defined. After the study of the historical dervelopment, organizations, and legislation of the Insurance Sector of the European Union, the volume of the Insurance Sector of the European Union was studied with macroeconomical indicators, the state of liability insurances was examined, and a comparitive analysis was implemented with Turkey?s Insurance Sector. It has been observed that the Insurance Sector of the European Union and liability insurances in the Insurance Sector of the European Union are much more developed in comparison to Turkey?s Insurance Sector in terms of all indicators.