Sigortacılık sektöründe müşteri ilişkileri yönetimi yaklaşımıyla veri madenciliği teknikleri ve bir uygulama
Data mining techniques using by customer relationship management and an application in insurance sector
  1. Tez No: 209266
  2. Yazar: EVREN KASAP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNEVVER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılan müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve Veri madenciliği (Data Mining ) bu tez çalışmasında incelenmiştir.Müşteri ilişkileri yönetimi bir işletme felsefesi olup ürünlerin müşteri odaklısatına olanak verirken veri madenciliği ise müşteri ilişkileri yönetimi için ihtiyaç olan istatistiksel analizleri yapmaktadır.Bu çalışmada yukarıda bahsedilen iki konu detaylıolarak incelenmiştir.Özellikle veri madenciliği tekniklerinden kümeleme analizi , sınıflandırma analizi , sepet analizi , diskriminant analizi , lojistik regresyon, faktör analizi , k-ortalamalar analizi , kanonikel kolerasyon analizleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Customer relationship management ( CRM ) and Data mining being used in common in the recent years have been studied in this thesis. Despite Customer relationship management is a company philosophy and its aim is to increase sales of companies , Data mining exists statistical analysises and it is used to define aims of CRM .In this case , two main subjects have been studied in detail.Analysises of Data mining being used in this case are cluster analysis , classification analysis , basket analysis , discriminant analysis ,logistic regression analysis , factor analysis, k-means analysis , canonical correlation analysis .