Sigorta sektöründe müşteri ilişkileri yönetimi ve bireysel emeklilik sistemi uygulamalarına yönelik bir araştırma
The customer relations management within the insurance sector and a study on private pension system applications
  1. Tez No: 209271
  2. Yazar: BARIŞ FESLİYEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERPİL ERGÜN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Gün geçtikçe gelisen ve devamlı olarak degisen rekabet ortamında, sigorta ve bireysel emeklilik sirketlerinin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için diger sirketlere oranla bir adım önde olmalarını saglayabilecek özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Bu özellikler ise; sigorta ve bireysel emeklilik sirketlerinin sigortalılarına veya müsterilerine beklentileri dogrultusunda kaliteli hizmet sunmaları hatta, yeni hizmet uygulamalarını müsterilerininin ihtiyaçları dogrultusunda olusturmalarıdır. Günümüzde müsterilerin aynı hizmeti bir çok sigorta veya bireysel emeklilik sirketinden alabilmeleri olanagı sirketleri, daha da kaliteli hizmet vererek müsteri memnuniyetini saglamaya ve hatta daha da ötesine geçerek sadık müsteri kitleleri olusturma gerekliligine sürüklemistir. Buna baglı olarak, sigorta ve bireysel emeklilik sirketleri yeni bir yönetim felsefesi olan CRM (Customer Relationship Management)'i benimsemeye baslamıs ve bu dogrultuda da müsteri odaklılık uygulamalarına iliskin sistemleri olusturup, bu sistemleride biran önce hayata geçirmeye baslamıslardır. Bu yeni yönetim felsefesi anlayısı ile yapılan arastırmada on bir adet bireysel emeklilik sirketi arasından seçilen bir sirkette tüm satıs süreci asaması sınanmıs ve müsterilere verilen hizmetlerin memnuniyet ölçümü yapılmıstır. Uygulanan anket arastırması sonuçlarına göre elde edilen bulgular ve bu bulguların degerlendirilmesine dayanarak varılan sonuçlar ve öneriler tez içeriginde ayrıntılı olarak belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
In a constantly evolving and day-by-day changing competitive environment, insurance and private pension companies should possess particularities that will place them one step ahead of other companies so that they will be able to continue their activities. In addition to the provision of quality-of-service to the insurees and customers in accordance with their needs and expectations, such particularities should also consist of insurance and private pension companies? creating their new service applications in line with the requirements of their customers. The fact that today?s customers can obtain the same service from various insurance and private pension companies has forced companies to provide customer satisfaction through the provision of more quality service and has furthermore obliged them to create loyal customer masses. Within this framework, insurance and private pension companies have begun to adapt a new management philosophy called CRM (Customer Relationship Management) and upon their creation of relevant systems for customer focused applications, they have immediately begun to apply such systems. In a study conducted within this new management philosophy concept, the entire sales process has been examined for a company that was selected amongst eleven private insurance companies and the satisfaction level of the services provided to customers was measured. The findings obtained after this applied poll study together with the conclusions & recommendations reached relying on the assessment of such findings, have been indicated in detail within the thesis content.