Ürün sorumluluk sigortasının seçilmiş Avruğa Birliği ülkeleri ve Türkiye'deki uygulamaları
Applicaitons of product liabilitiy insurance in selected countries of European Union andTturkey
- Tez No: 209272
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNEVVER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde üretim sürecinin otomatiklesmesi insan kusurundan kaynaklanan tehlikenin yanısıra teknik tehlikeyi dogurmus, imalatın seri ve yıgınlara yönelik olarak yapılması ise, bu tehlikenin ürünü kullanan veya tüketen genis bir insan toplulugunu tehdit etmesiyle sonuçlanmıstır. Üreticinin sorumluluguna iliskin sorunlar, ilk olarak endüstri toplumlarında ortaya çıkmıs, bu süreçte tüketici örgütleri olusturulması dısında tüketicinin , üreticinin sorumlulugu yoluna gitmesine önleyecek engeller yasal düzenlemelerle kaldırılmıs ve ürün sorumlulugu sigortasını gelistirmistir. Ürün Sorumluluk Sigortası 20. yy. ve sanayi devriminin etkisiyle gelisen tüketici bilincinin bir sonucu olarak baslamıs ve çok kısa bir sürede bugünkü formasyonuna ulasmıstır.Önceleri Üçüncü Sahıslara Karsı Mali Mesuliyet Sigortası poliçesi altında ?gıda zehirlenmeleri? ek teminatı ile verilmeye baslanan Ürün Sorumlulugu Sigortası , daha sonraları ilk olarak giyim sektörü tarafından talep edilmis ve bu talep diger alanlara da yayılarak su anda oldugu gibi her tür ticari faaliyeti kapsayan bir çesitliligi yakalamıstır.
Özet (Çeviri)
Production process in our century has become automatic and this has given rise to danger of technical mistakes besides human faults. In addition to this , mass production has caused danger for the people who use or consume these products. The problems of manufacturer?s responsibility, firstly occured in industrial societies. In this process , not only consumer?s organization has been founded but also consumers have taken right to speak with the legal arrangements and so product responsibility insurance has been developed. Product responsibility insurance has begun and developed during industrial revolution and in the 20th century as a result of progress of the consumer awareness and reached today?s formation in a short time. Firstly, product responsibility insurance has been taken as an additional imdemnity of food poisoning but then this insurance type has been demanded by clothing sector and then this demand has been generalized to all other sectors.