Özel eğitim kurumlarında yatırım ve işletme döneminde sürdürülebilir kaynak yönetimi
On during investment and actuation periods sustainable resources management in private education institutions
- Tez No: 209283
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİR ŞAKRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Özel eğitim kurumlarında yatırım ve işletme döneminde sürdürülebilir kaynak yönetimi başlığı altında hazırlanan bu tez çalışmasında, Türkiye'deki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin genel yapıları, finansman durumları, finansal karar süreçleri, yatırım ve işletme dönemlerinde sürdürülebilir kaynak yönetimi ve ekonomik gelişmeleri hakkında genel bilgi verilmektedir. Dönen varlıklara yapılan yatırımı ifade eden işletme sermayesi ve işletme sermayesinin yönetimi, firmaların finansal karar aşamalarında ve ekonomik gelişim süreçlerinde büyük önem arzetmektedir. İşletmenin amacı, risk ile karı uygun şekilde dengeleyerek, karlılığı en yüksek düzeye çıkarmaktır. Kısa dönemde paraya çevrilebilecek varlıklar ile aynı sürede ödenecek borçlar arasındaki fark olarak tanımlanan net işletme sermayesi, borç ödeme gücünü gösteren önemli finansal göstergelerden biridir. Bu bakımdan net işletme sermayesinin yeterliliği ve verimli şekilde kullanımı kar ve likidite açısından ciddi öneme sahiptir. Yöneticinin doğru kararlar verebilmesi ve başarılı olabilmesi için işletmenin finansal yapısını tanıması, fonların kaynaklarını ve bu kaynakların nerelerde kullanıldığını bilmesi gerekir. Yapılan anket çalışması sonuçlarına göre, Türkiye'de özellikle son on yıl içinde sayıları artış gösteren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri için, işletme sermayesi yönetimi hedeflenen noktalara ulaşılması açısından oldukça önemlidir. İşletme sermayesi yönetiminin başarılı gerçekleştirilmesinin yanısıra, devletin ve özel bankaların bu alanda tam destek sağlaması ve ilgili kolaylaştırmalara gitmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
On during investment and actuation periods under a heading of sustainable resources management in private education institutions prepared this thesis work have been given general knowledge?s about the common structure, finance situations, financial decision processes, sustainable resources management during investment and actuation periods and the economic developments of private education and rehabilitation centers in Turkey. Into current assets making investments defined working capital and managing of working capital become important during financial decision steps and economic development processes of firms. A firm?s aim is increasing the profitability to the maximum levels with balancing the risk and profit properly. As the remainder of between on short period could be realize assets and in the same time will be pay debts defined net business capital is one of the important financial indicators which indicated the power of payment of debts. In this regard net working capital adequacy and using it efficiently has crucial importance for profit and liquidity. For making correct decisions and getting success a manager should know the financial structure of the business and where these resources used. According to the results of a conducted poll, in Turkey for especially in last ten years of numbers increased the private education and rehabilitation centers, operational capital management has become great importance to achieve the target points. Besides of performing the working capital management successfully, the state and the private banks should give full support and should create related facilities.