Mersin ili Bozyazı ilçesinin tarihi sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı
Socia-cultural structure of Bozyazi district and it's environment province
  1. Tez No: 209305
  2. Yazar: SEZGİN ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu arastırma ile Mersin ili Bozyazı ilçesinin tarihi, sosyal ve kültürel yapısı; örf, adet ve inanısları incelenmistir. Çalısmada genel olarak Bozyazı ilçesinin tarihine deginildikten sonra bu bölgede yasayan insanların örf, adet ve inançları üzerinde durulmustur. Bozyazı ilçesi ile ilgili olarak hazırlanan çalısmanın birinci bölümünde Bozyazı ilçesinin tarihi, sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı kaynaklara dayanılarak sunulmaya çalısılmıstır. Ikinci bölümde Bozyazı ilçesi ve köylerinin ekonomik durumları, egitimögretim durumu, saglık durumu konularına yer verildi. Ayrıca gözlem ve sezi yoluyla Bozyazı ilçesindeki tarihi yerler yapılar, ve mevcut durumları tespit edilmistir. Üçüncü bölümde ise; Bozyazı ilçesinde ve köylerinde yasayan halkın örf, adet ve inançları ile diger kültürel yapısı ve mutfak kültürlerine yer verilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the study, social and cultural structre, customs and troditions and beliefs of the Bozyazı town of the Mersin province was discussed. In the study, the customs and troditions and beliefs of the people in the region were mentioned after general information on history of the Bozyazı town was given. Brief methodological information was provided on the research before the main subject was introduced. Information on the socio-cultural structure was provided after the methodological information, then the main subject was introduced so that the reader could beter understand the research. In the first chapter of the study, which was presented in three chapters, the socio-economical and cultural structure of the Bozyazı town was introduced based on documented resources. Economical, educational and health status of the villages of the Bozyazı town were also discussed in this chapter. In the second chapter, historical places in the town, and the holy tombs in the town and villages were introduced.