19 yy 2. yarısında Nevşehirin sosyal ve ekonomik durumu.
The social and economic position of Nevsehir in the second period of 19 th century.
- Tez No: 209386
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSA ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
XIX. yüzyılın II. yarısından itibaren Nevşehir'e ait arşiv belgelerini, salnameleri ve diğer yazılı kaynakları inceleyerek hazırladığımız bu çalışmamızda o dönemin sosyal, kültürel ve ekonomik durumu hakkında bilgi vermeye çalıştık. İncelediğimiz arşiv belgelerinde atamalar, yolsuzluklar, kişiler arasında çıkan anlaşmazlıklar ile ilgili davalar, cami ve çeşmelere ait tamiratlar bulunmaktadır. Arşiv belgelerinde Niğde Sancağı ile Konya Vilayeti Dersaadet arasındaki resmi yazışmaları içirmektedir. Salnamelerde ise Nevşehir'e ait nüfus, tarım ve hayvancılık, taşınır ve taşınmaz mallar hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca diğer yazılı kaynaklardan Nevşehir'in sosyal, kültürel ve ekonomik durumu hakkında araştırma mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This dissertation gives information about the social, cultural and economic position of Nevşehir by doing researches in archives, yearsbooks and in other written sources. There are Works of repairs relating to mosgues and fountains and lawsuits about the disagreement beetween people, unlawfulnesses, and assıgnments in the archives documents. The documens include official correspordence between Dersaadet, Konya province and Niğde Sancak. Population, agriculture, raising livestock, movable and immovable properties belonging to Nevşehir have been informed in the yearsbooks. There are also researches about social, cultural and economic position Nevşehir from the other written sources.