Beşiktaş, Makruhyan Ermeni İlkokulu restorasyon ve yeniden kullanım projesi
Beşiktaş, reconstruction-reuse project of Makruhyan Armenian School
- Tez No: 104171
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
BEŞİKTAŞ, MAKRUHYAN ERMENİ İLKOKULU RESTORASYON VE YENİDEN KULLANIM PROJESİ ÖZET Bu yüksek lisans tezi, Beşiktaş'ın önemli tarihi yapılarından biri olan Makruhyan Ermeni İlkokulu için bir restorasyon ve yemden kullanım projesi geüştiriimesini amaçlamaktadır. 19. yy. boyunca Beşiktaş'ta akademik, askeri, özel, azınlık ve yabancı eğitim kurumlanmn, İstanbul'daki diğer semtlere göre farklı ve hızlı bir gelişme kaydettiği gözlemlenmiştir. Bu gelişme süreci içerisinde, bölgede yapılan ilkokullardan biri de Surp Asdvadzadzin Kilisesi'ne bağlı olan Makruhyan Ermeni İlkokulu'dur. Makruhyan Ermeni İlkokulu ve üzerinde bulunduğu yapı adası 29 pafta, 325 ada, 1, 2 ve 3 numaralı parsellerin oluşturduğu; güneyinde Derne Sokağı, doğusunda İlhan Sokağı ve batısında Maşuklar Sokağı'mn çevrelediği bu alanda yeralmaktadır. Bu okulun karşısında 19.yy'da Beşiktaş'ın önemli anıtlarından biri olan Surp Asdvadzadzin Kilisesi bulunmaktadır. Makruhyan Ermeni İlkokulu 1864 yılında yanmış olan ahşap okulun yerine, Balyan ve Dadyan ailelerinin destekleriyle 1866' da Sarkis Balyan tarafından, genç yaşta ölen eşi Makrubi'nin anısına yapılmış olan kârgir bir ilkokul binasıdır. Bugüne dek yapıya, eğitim haricinde başka hiçbir işlev verilmemiştir. 1868' den 1984 yılma dek eğitime devam eden yapı, eğitim süreci ve sonrasında büyük ölçekte olmamakla birlikte, gerek içinde, gerekse de çevresinde değişikliklere uğramıştır. Yapı adasının kuzeyinde, 1 numaralı parsel üzerindeki çeşme günümüze kadar gelebilmişse de, özgünlüğünü büyük ölçüde kaybetmiştir. 2 numaralı parsel ise, 3 numaralı parselde bulunan Makruhyan Ermeni İlkokulu' na ait bir alandır. Önceleri bahçe olarak kullanılan bu alan, daha sonra okul binasına ait olan bahçe duvarında yapılan bazı değişiklikler ile bekçi ünitesine dönüştürülmüştür. 3 numaralı parsel içerisinde bulunan sarnıç ise, günümüzde depo olarak kullanılmaktadır. Günümüzde kendi haline bırakılmış olan bu ilkokul binası için yapılan bu tez çalışması dokuz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, araştırma ve çalışma yöntemleri açıklanmaktadır. İkinci bölümde, Makruhyan Ermeni Okulu'nun içinde bulunduğu bölgenin tanımı, yapının coğrafîk konumu ile bölgenin Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden bugüne kadar geçen süre içerisindeki değişimleri ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, 19.yy'ın ikinci yarısında İstanbul'daki azınlık eğitim yapılarının diğer eğitim yapılarıyla karşılaştırılması yapılmaktadır. Dördüncü bölümde ilkokul binasının tarihçesi, konumu, mimari, genel özellikleri ve yapıyı oluşturan mekânların ve cephelerin ayrıntılı olarak tanımlanmasına yer verilmektedir. X111Beşinci bölüm, incelenen yapının yapı elemanları yapım tekniği ve malzeme yönünden araştırılmasını kapsamaktadır. Altıncı bölüm'de yapının kullanımdan doğan, strüktürel ve malzeme bozulmalarının incelenmesine dayanan bir analiz yer almaktadır. Yedinci, sekizinci ve dokuzuncu bölümlerde ise, yapılan bu araştırmaların sonucunda ayrıntılı bir biçimde rölövesi çıkarılmış olan bu yapının, restitüsyon hazırlanıp, yapıya en uygun görülen yeni işlev tanımlanarak., yapının korunması için gerekli tüm müdahale tiplerini içeren kapsamlı bir restorasyon- yeniden kullanım proje önerisi geliştirilmektedir. XIII
Özet (Çeviri)
A RESTORATION-REUSE PROJECT FOR THE BEŞİKTAŞ MAKRUHYAN ARMENIAN PRIMARY SCHOOL SUMMARY This masters thesis aims at developing a restoration-reuse project for the Makruhyan Armenian Primary School which is one of the most important historical buildings of Beşiktaş. During the 19th century, it has been observed that academic, military, private and foreign educational institutions in Beşiktaş developed more rapidly than similar institutions in other settlements in Istanbul. The Makruhyan Armenian Primary School of the Surp Asdvadzadzin Church was constructed in the district during this process of development. The land on which the Makruhyan Armenian Primary School built is located in the area registed in map 29, site 325 and building plots 1,2 and 3. The land is surrounded by the Deme street at the south, İlhan street at the east and Maşuklar street at the west. Makruhyan Armenian Primary School is a masonary building which was built in 1866 by Sarkis Balyan, with supports of Balyan and Dadyan families, in the memory of his wife who died very young, and in place of the wooden school which was burn in 1864. The building has never been used for responding the functions other than education till today. However, the building, which maintained its educational function between 1868 and 1984, was subject to small alterations in itself as well as in the vicinity. The fountain, which is located on the plot number 1, has lost its original character despite the fact that it can survive till today. Plot number 2 is also belongs to Makruhyan Armenian Primary School which was built on plot number 3. This part of the land has been used as a garden, but later transformed into a guard unit with some alterations made on the garden wall of the school. On the other hand, the cistern on plot 3 is used as a warehouse today. This thesis on this school building, which is vacant without any maintenance today, has nine chapters. In the first chapter, the objectives and methods of the research and of the study are clarified. In the second chapter, the geographical location of the building, the characteristics of the district in which Makruhyan Armenian Primary School is located, and its development from the Byzantine, Ottoman and Republic periods towards today are described. In the third chapter, educational buildings of the minority groups existed in the second half of the 19th century are compared with other educational buildings of the same period.. In the fourth chapter, the history of the school building, its location, its architectural and general characteristics, its spatial parts and facades are described in detail. The fifth chapter covers the analyses of the building from the standpoints of the techniques and building materials used in the construction of building elements. In the sixth chapter, an analysis of structural and material defects occurred both XVnaturally and as a result of interventions while the building was in use is presented. In the seventh, eighth and ninth chapters, the restitution project of the building based on the detailed measurement project which is prepared by taking the analyses described above into consideration is presented, a new function for the building is defined, and a restoration-reuse project proposal covering the various types of interventions necessary to preserve the building is developed. XVI