Erdemli'nin Arpaçbahşiş kasabası'nda yaşayan Boynuinceli Oymağı'nın sosyo-kültürel yapısı
The socio-cultural structure of Boynuinceli Carve in the Arpaçbahşiş town of Erdemli
- Tez No: 209387
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞABAN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Tarih, Geography, Sociology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada Erdemli'nin Arpaçbahşiş Kasabası'nda yaşayan Boynuinceli Oymağı'nın sosyo-kültürel yapısı incelendi. Çalışma, kaynak taraması ve alan incelemesi şeklinde yapıldı. Okuyucunun araştırmayı daha iyi anlayabilmesi için metodolojik bilgilerden sonra oymağın sosyo-kültürel yapısı hakkında bilgi verildi. Dört bölümde sunulan çalışmanın birinci bölümünde, Yörüklük ve göçebelik kavramları üzerinde duruldu. İkinci bölümünde Boynuinceliler Oymağı'nın tarihsel gelişimi hakkında bilgi verildi. Üçüncü bölümünde de Boynuinceli Oymağı'nın Mersin bölgesine gelişleri ve iskân süreçleri anlatıldı. Çalışmanın dördüncü bölümde ise Boynuinceli Oymağı'nın sosyal, kültürel ve ekonomik hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Son kısımda da sonuç ve değerlendirme ile eserin genel bir değerlendirmesi yapıldı ve bazı önemli noktalar vurgulandı.
Özet (Çeviri)
In this study ,the socio-cultural structuuure of Boynuinceli Carve who live in Arpaçbahşiş Town of Erdemli was examined. This study was done in the form of searching source and examining area. Information on the socio-cultural structure of the Carve was provided after the methadological informations so that the reader could beter understand the resurch. In the first chapter which was presented in the four chapters,it was introduuced over the concepts of nomadic life and yarrish life. In the second chapter, informations about the historical development of Boynuinceliler Carve were given. In the third chapter, the settling processes and comings to the Mersin Area of Boynuinceli Carve was told. In the forth chapter of this study, informations about social,cultural and economic life of Boynuinceli Carve was given. In the last chapter, a general eveluation of the study was done with results and evaluation and some important points were emphasized.