Cumhuriyet'in ilk yıllarında Silifke
Silifke in early years of republic
- Tez No: 209393
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışma; giriş, beşbölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tarihi oldukça eskiler dayanan Silifke, tarih boyunca önemli bir mevki olagelmiştir. Silifke, tarihte Dağlık Kilikya, Taşeli, İçel gibi isimlerle adlandırılan Taşeli Yaylası'nın doğal merkezi olmuş; stratejik ve ticari açıdan çeşitli kavimlerin ilgisini çekmiş, nihayetinde Türk hâkimiyetine girmiştir. Türk idaresine girdikten sonra yöre Türkler tarafından iskân edilmişolup yörede Orta Asya'ya kadar uzanan Türk kültürü egemen olmuştur. Karamanoğulları'nın en önemli dayanak noktasından biri olan Silifke, OsmanlıDevleti devrinde de önemini korumuştur. Osmanlı'dan devraldığımirasıda Cumhuriyet dönemine taşımıştır. Ancak çeşitli faktörlerin tesiriyle Silifke, Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra eski önemini kaybetmeye başlamıştır. Birinci bölümde cumhuriyetin ilk yıllarında Silifke'de yaşanan siyasi gelişmeler incelenmiştir. Özelikle de Atatürk' ün Silifke ziyaretlerine değinilmiştir. İkinci bölümde Silifke Atatürk çiftliği'nin kurulmasıve faaliyetleri incelenmiştir. Silifke coğrafi yapısıitibariyle Atatürk'ün de ilgisini çekmişve Atatürk tarafından burada bir çiftlikte kurulmuştur. Çiftlik Silifke tarımının gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Üçüncü bölümde Silifke'nin idari yapısıve idari görevliler tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde Silifke'nin ekonomik yapısıincelenmiştir. Silifke Cumhuriyet'in ilk yıllarında tarıma dayalıbüyük bir kasaba görünümündedir. Hayvancılık önemini korumakta ve kalabalık yörük gruplarıtarafından yapılmaktadır. Ticaret ve sanayi ise gelişmemiştir. Dağlık ve engebelik olmasısebebiyle ekonomisi gelişmeyen Silifke eski önemini kaybetmiştir. Vilayet merkezinden çıkarılmasıyla da gelişim süreci daha da yavaşlamıştır. Beşinci bölümde Silifke'nin nüfus, eğitim-kültür, sağlık ve bayındırlık yapısıincelenmiştir. Söz konusu dönemde Silifke'nin demografik yapısı, eğitim kurumları, kültürel müesseseler, sağlık kurumlarıve bayındırlıkla ilgili özelliklerine temas edilmiştir. Sonuçta tezin genel bir değerlendirmesi yapılmıştı
Özet (Çeviri)
The study consists of introduction, development five parts and conclusion. Silifke, which has an old history, has been an important place during the history. Silifke has been the natural center of Taşeli Plateau which is also called in history as ?Mountainous Cilicia?, ?Taşeli? and ?İçel? ; it has drawn the attention of various tribes in terms of strategic and commercial aspects, consequently; Silifke is conquered by Turks. After entering the management of Turks, the region is in habites by Turks and Turkish culture reaching over Middle Asia dominates it. Silifke one of the most important regions for Karamanoğulları, protects its importance in Ottoman period, too. It also carries the inheritance of Ottoman to the Republic period. However, Silifke starts to lose its previous importance after the first years of Republic because of the affects of various factors. In the first part of the development, the political developments in Silifke in the first years of Republic were examined. Especially Atatürk?s visits to Silifke were mentioned. In the second part, the foundation and activities Silifke Atatürk farm were examined. Silifke draws the attention of Atatürk thanks to its geographical structure and a farm is founded by Atatürk. The farm has an important role in the agricultural development of Silifke. In the third part, the managerial structural and the board of directors were introduced. In the fourth part, the economic structural of Silifke was examined. In the first years of Republic, Silifke has a view of a big town dependent an agriculture. Cattle breeding protects its importance and is done by nomadic tribes. The trade and industry isn?t developed. Silifke loses its importance as its economy cannot develop because of its mountainous and rough region. The development process slows down since it is taken out from the province center. In the fifth part, the structure of population, education-culture, health and public works was examined. The population structure, educational, institutions, culture, foundations, health institutions and feature related to public works in that time were clarified. In the conclusion, a general evaluation of the thesis was made.