Altunhisar ilçesi (Niğde)beşeri coğrafyası.
Hümanistic geography of Niğde the district of altunhisar.
  1. Tez No: 209392
  2. Yazar: CEMİL ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜRKAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Turizm, Geography, History, Tourism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Altunhisar, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel öğeleriyle İç Anadolu Bölgesi volkanik dağlarından Büyük Hasandağı, Küçük Hasandağı, Keçiboyduran Dağı ve Melendiz Dağı'nın güneyinde yer almaktadır. İyi bir ulaşım ağına sahip ilçenin tarihi dokusu ve coğrafi özellikleri bakımından incelendiğinde turizm ve ekoturizm olanaklarına sahip olduğu görülmektedir. Bu çalışma ilçenin doğal ve beşeri yönden araştırılmasını ve ekoturizm potansiyelinin belirlenmesini hedeflemiştir. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmalar bölgenin ekoturizm alanı olarak değerlendirilmesine ve tanıtımına etkili olacağı düşünülmüştür. Altunhisar'ın fiziki coğrafya özellikleri kapsamında; jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, iklim özellikleri, bitki örtüsü, toprak özellikleri, su durumu, depremsellik, doğal afetler ile arazinin fiziki yapısının yerleşme ve mesken tipleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın beşeri ve ekonomik özellikleri kapsamında; yerleşmenin tarihçesi, yerleşme özellikleri, nüfus, sağlık, ulaşım durumu ve üretim biçimleri üzerinde durulmuştur. Kültürel özellikler içerisinde ise; ilçe halkının kendi kültür varlıklarının farkına varmaları hedeflenmiş ve kültürel gelişimlerine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca ilçede turizm ve eko turizm potansiyeli oluşturan, görülmeye değer doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi ve kültürel mekanların ilçe halkına sağlayacağı ekonomik kazançlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonunda yapılan değerlendirme kısmında ise araştırmanın ortaya koydukları öneri halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With its natural beauties and ancient historical and cultural elements, Altunhisar is located in the south of Great Hasan Mountain, Lesser Hasan Mountain, Keçiboyduran Mountain and Melendiz Mountain which are volcanic mountains of central Anatolia Region. It seems that the district with great transportation net has tourism and ecotourism potansialies when historical and with geographical features examined. The study is aimes to surve natural and hümnistic aspects and indicating ecotourism potential of this district. It is thought that the researches undertaken with this respect will significantly contribute to the introduction of the region and its being boosted as an ecotourism area. With respect physical geography feautures of Altunhisar, the effects of geologic and geomorphologic, hydrologic, vegetation, climate, territorial features, earthguake situation, natural disaster have been investigated on physical features of land and dwelling houses. With respect to economical and cultural features of the study, history of settle, features of settle population, healthy, transportation net and types of production have been especially mentioned. In the cultural features, it has been aimed that Altunhisar people are aware of their own cultural existence and contribute to cultural developments. Besides, it has been tried to put forward that worth-seeing natural beauties which has formed tourism and ecotourism potential of district and also historical and cultural places has provided economic profit to Altunhisar people. In the evaluation part, in the end the findings of the study have been presented as suggestions.