Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim politikası ve Mersin ilindeki eğitim faaliyetleri (1923-1950)
The educucation policy of The Turkish Republic and the educational activities in Mersin
  1. Tez No: 270142
  2. Yazar: ZEYNEL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Meşrutiyet döneminde Adana Vilayetine bağlı olan Mersin ve İçel sancakları 1933 Yılında Mersin merkezli İçel ili olmuştur. 1913 Yılında İçel sancağının genelinde 3 kadın, 44 erkek öğretmen, 146 kız ve 1271 öğrenciyi okutmaktadır.Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda Mersin sancağında 7 adet medrese vardır. Silifke ve Tarsus'ta da bazı medreseler vardır. Bunların yanı sıra bu ilçelerde Meşrutiyet döneminden kalan ve yeni usulde eğitim. Eğitim kurumları bulunmaktadır.Mersin'de Meşrutiyetten kalan tek lise işgalin ilk günlerinde Fransız işgal komutanı tarafından kapatılmıştır. Mersin bir liseye ancak 1943 yılında kavuşmuştur. Mersin köylerinde okullaşma merkez yakın yerlerde daha süratli olmuştur. Uzak kesimlerde ise genelde öğretmen sorunu nedeniyle okul açılsa da bir süre sonra kapanmıştır.Uzun yıllar İlkokul öğretmenlerinin özlük haklarına yönelik bir çalışma yapılmamıştır. İl Özel İdaresi tarafından ödenen maaşlar ise çok yetersizdir. Maaşlar asla zamanında ödenmemektedir. Bu nedenle öğretmenlik tercih edilmemektedir.İçel ilinde bulunan tek lise Tarsus Amerikan Kolejidir. Kolej 1888 yılında kurulmuştur. İl dâhilinde sadece Mersin, Tarsus ve Silifke'de ortaokul bulunmaktadır1939 ile 1950 yılları arasında Mersin Ortaokulundan 86 kız öğrenci mezun olmuştur. Aynı dönemde mezun olan erkek öğrenci sayısı ise 234 kişidir. Bu dönemde okuyan kız öğrenci sayısı 418, erkek öğrenci sayısı ise 1891'dir.1950 yılına gelindiğinde eğitim alanındaki sorunlar kendini yenileyerek devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
During the constitutional Monarchy, Mersin and İçel towns bounded to the City of Adana. In 1933, it became İçel and the center became Mersin. There were 3 female and 44 male teachers in İçel in 1913 and they taught to 146 school girls and 1271 school boys.In the first years of the Republic, there were seven medressehes in Mersin. There were some schools in Silifke and Tarsus, too. Besides them, in these towns there were some modern schools which had been remaining since the constitutional Monarchy.In Mersin, there was only one high school which had been remaining since the Monarch, and it was closed down by the French Commander in the first days of the accupation.Then in 1943, Mersin had a high school building again.The villages near the centre of Mersin had schools faster than the further villages. Because of lacking of the teachers, some of the schools, which were for from the center, were closed down.Doing nothing for he personel wrights of the primary school teachers, and very little wages given by the Özel İdare caused the people not to prefer being teachers.Except the secondary schools in Mersin, Silifke and Tarsus, there weren?t any secondary schools. But Tarsus American Collage, in Tarsus has been giving Education since 1888.Between the years 1938-1939 and 1949-1950, the number of the girls graduated from secondary schools was 86 and the number of the boys was 234, In that term, there were 418 girls and 1891 boys who went to school.In 1950, the problems of Education were remaining