Turizmin bölgesel kalkınmaya etkisi: Nevşehir örneği
The effect of tourism for regional development: The example of Nevşehir
  1. Tez No: 209399
  2. Yazar: PINAR TUNÇBİLEKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FİLİZ TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde her ülkenin bölgeleri arasında büyük ya da küçük orandadengesizlikler bulunmaktadır. Bölgesel dengesizliği, ekonomik dengesizlik ve sosyalfırsat dengesizliği şeklinde, daha dar anlamda almak olasıdır. Ekonomik dengesizlik;farklı bölgelerdeki insanların iş bulma, eşit işe eşit reel ücret elde etmeme gibi konularıiçerirken, sosyal fırsat dengesizliği; farklı bölgelerdeki insanların eğitim, sağlık, kültürelolanaklardan aynı derecede yararlanamamaları şeklinde olmaktadır. Çeşitli ülkelerdeolduğu gibi ülkemizde de bölgelerarası dengesizlikler mevcuttur. Gelişmenin bütünnimetlerinden her bölgenin aynı derecede yararlanamadığı bir gerçektir. Gelişmelerdenbir milletin ya da bölge halkının yararlanabilmesi, o milletin ya da bölgenin kalkınmaseviyesine bağlıdır. Türkiye'de de bölgeler karşılaştırıldığında, bazı bölgelerinekonomik ve sosyal alanlarda daha geri olduğu görülmektedir. Sözü edilen budengesizlikleri giderebilmek için turizm bir vasıta olarak kullanılabilir. Kaldı ki,ülkemizin hemen her bölgesi turizm potansiyeli bakımından oldukça zengindurumdadır. Bir bölgenin sahip olduğu doğal, kültürel, tarihi zenginlikler ancak turizmsayesinde ekonomik mal niteliğine kavuşabilir. Böylece turizm, bölgenin gelişmesinekatkıda bulunurken, ülkenin bölgeleri arası dengesizliğinin giderilmesinde de rolüstlenmektedir. Araştırma sonucuna göre turizm, bölgesel üretim faaliyetlerini uyararakbölge potansiyellerinin değerlendirilmesinde ve bölgelerarası dengesizliğingiderilmesine etki ederken, ülkelerin kalkınma politikalarında da önemli bir yer tutar.Çünkü turizm, ihracat özelliği göstererek, döviz akışını ve yabancı sermaye girişiniartırır, alt ve üst yapı hizmetlerini iyileştirir, iş imkanlarını ve gelişmişlik seviyesiniartırır, milli geliri olumlu etkiler, diğer sektörlerin gelişimini sağlayarak, bölgesel veglobal entegrasyon oluşumunu hızlandırır. Ülkemizin önemli bir turizm bölgesi olanNevşehir de turizm sayesinde bölgesel kalkınmasını geliştirmiş ve belirli bir refahseviyesine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are minor or major imbalances between regions of allcountries. It is possible to divide those imbalances more specifically in terms ofregional,economical, social opportunity. Economical imbalances include issues such asfinding job in different regions, getting different salaries in spite of doing same workwhereas social opportunity imbalances cover the problems of equal exploitation ofeducational, cultural and health oppurtunities for people in different regions. As it isfound in various countries, there are imbalances between the regions of our country. Itis a known fact that not all regions exploit development opportunities at same level.Exploiting development opportunities depends on improvement levels of people ofregions. When we compare the regions in Turkey, we can see some regions that areunderdeveloped in terms of social and economical perspective. Tourism can be used asa means to remove the above mentioned imbalances. Nearly all parts of Turkey haverich tourism potentials. The wealth that a region has in point of nature, culture, andhistory can only be economical value through tourism. Thus, as tourism promotesusing region?s potential and contributes to removing regional imbalances, it hasimportant role in their development plans and helps countries fulfil them. According tothe results of the study, tourism increase foreign Exchange anf foreign capital inflow,encourages infrastructure and superstructure services, promotes employment anddevelopment of regions, contributes to national income, helps other sectors develop,speeds up global and regional integration. Turkey?s important tourism region Nevşehircontributes to its economy with the help of its tourism potentials.