Azatlı beldesi (Niğde-Çiftlik) beşeri coğrafyası
The Azatli district (Niğde-Çiftlik) human geography
- Tez No: 209398
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ KAYACILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma, Niğde İli'nin, Çiftlik İlçesine bağlıAzatlıBeldesi'nin coğrafi etüdünün araştırmasınıiçermektedir. Çalışma sahası, İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak Bölümü'nün Niğde yöresi içerisinde yer almaktadır. AzatlıBeldesi Melendiz Dağları'yla çevrili Çiftlik Ovasıtabanında yer almaktadır. Belde karasal iklimin etkisi altındadır. Bitki örtüsü iklime paralel olarak bozkırdır. Orman örtüsü tahripler sonucu relikt özellikler kazanmıştır. Beldede hâkim topraklar alüvyal topraklar, kolüvyal topraklar, kireçsiz kahverengi orman topraklarıve kireçsiz kahverengi topraklardır. Melendiz Çayı'nın da bir kolunu oluşturan Uluırmak akarsuyu ve yan kollar hidrografik özelliklerde kendini gösterir. Belde, nüfus yapısıitibariyle kırsal bir karakter gösterirken; yerleşme ve mesken özelliklerinde kısmen de olsa kırsal yapıdan kentsel yapıya doğru bir geçişgörülür. Halkın temel geçim kaynağınıtarım ve hayvancılık oluşturur. Tarımda özellikle patates tarımıön plandadır. Belde yerleşimi Niğde-Çiftlik karayolu üzerinde yoğunlaşmıştır. Belde içerisinde yaşanan en önemli çevre sorunu su kirliliğidir. Kültürel hayatına ilişkin önemli günler yöreye özgü gelenekler ve görenekler ile şekillenirken; efsaneler, maniler, ninniler, masallar vb. anonim ürünler günümüze kadar gelmişkültürel doku içerisinde yerini almıştır. Fiziki, beşeri, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapının araştırıldığıbeldede, mevcut potansiyelin yanında bu potansiyelin korunmasıve geliştirilmesi için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search for the geograpfical properties of Azatlıwhich is situated in Çiftlik Niğde. The study is in the province of Niğde, Middle Kızılırmak in the central Anatolia. AzatlıTown is placed on Çiftlik grassy plain covered with Melendiz Mountains. It is under the effect of terrestrial climate. Plant cover is sparsely vegetated plain as parallel with climate. Forests cover has gained relict characteristic as a result of destructions. The dominant types of soils in the town are; alluvial soils, collivial soils, brown forest soils lacking in lime and brown soils lacking in lime. Uluırmak River and its side branches which also form a branch of Melendiz Creek have shown itself by hydrographical properties. While the town has been showing a rural characteristic because of its population structure, there has been seen a transition from rural structure to urban structure in settlement and habitation properties. Agriculture and stockbreeding form the basic means of living of native population. Potato farming is especially in the foreground among agricultural products. Residence in the town has become concentrated on Niğde - Çiftlik Highway. The most important environmental problem in the town is water pollution. While important days regarding its cultural life has been shaped according to its traditional customs; anonymous works of art such as legends, barrier (a traditional Turkish quatrain form), lullabies, fables, etc. have reached at present and taken place in today?s cultural structure. In the town whose physical, human, socio-economical and socio-cultural structures have being researched, besides its current potential, various suggestions have been presented in order to protect and develop this potential.