Gerilimdeki dalgalanmaların aydınlatma elemanlarının renk sıcaklığına etkisi
The effect of fluctuations on supply voltage to the color temperature of lighting equipment
- Tez No: 209410
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKDEN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada öncelikle, iç aydınlatma elemanlarının performanslarına etki eden parametrelerin ve etki düzeylerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca, elektrik şebekesinde meydana gelen dalgalanmaların aydınlatma elemanlarının renk sıcaklığına ve aydınlık düzeyine, kısa ve uzun zaman içerisindeki etkisi de incelenmiştir. Bu amaçla, elektrik şebekelerinde gözlenen gerilim dalgalanmaları ve harmonikler laboratuar ortamında üretilerek sisteme entegre edilmiş, klasik tip aydınlatma ürünlerinin ve yeni nesil ürünlerin bu etkenlerden ne oranda ve ne kadar sürede etkilendikleri, performanslarındaki değişimin kalıcı olup olmadığı test edilerek saptanmıştır. Lambalara ait renk sıcaklığı, aydınlık düzeyi, tayfsal enerji, parıltı ve renksel geriverim indisi değerlerinin yaşlanmaya bağlı değişimleri incelenmiştir. İncelenen ve ölçülen lambalara ait tayfsal enerji parametrelerinin, yüksek dereceli moment analizi kullanılarak karakterize edilmesi sağlanmıştır. Elde edilen momentler yardımıyla yapay sinir ağları eğitilerek, lambalar türlerine göre sınıflandırılmıştır. Ölçülen diğer parametreler ise, lambaların yaş özelliklerinin yapay sinir ağları kullanılarak belirli aralıklara göre sınıflandırılmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the parameters which may affect the performance and effect level of indoor lighting equipment have been investigated. Also, the effects of fluctuations on supply voltage on the color temperature and the illuminance of lighting equipment have been tested in short and long period. For this purpose, voltage ripple and harmonic variations which are originated in electrical network were generated in laboratory environment and entegrated to relevant system. To achieve these goals, classic (Tungsten filament lamps) and new generation (LED, Compact Fluoresent lamps) lighting equipments that are used for in indoor lighting, were tested in laboratory with these conditions and the effects or relevant variations were determined. Also, the effect of ageing on color temperature, illuminance, spectral power, luminance and colour rendering index of lamps were tested. The lamps were characterized with“Higher Order Spectral Analysis”using the measured spectral parameters. By using Artificial Neural Network (ANN), the higher order spectral moments were used the clasified the type of the lamps. Whereas color temperature, illuminance, luminance were used the clasified the age of lamps.