Toplum destekli polislikte yurttaş odaklı yönetim anlayışı
Citizen oriented policing in community in policing
  1. Tez No: 209411
  2. Yazar: YASİN ZEKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kamu Yönetimi, devletin ortaya çıkmasından bu yana var olmustur. 20. yüzyılınsonlarına dogru, özel yönetim kendini daha çok gelistirmis, degistirmis veyenilemistir. Buna karsın, Kamu Yönetimi, yapı, isleyis ve yönetim kültürübakımından özel sektör yönetiminin gerilerinde kalmıs ve bunun sonucunda hizmetkalitesi, etkinlik, verimlilik ve ekonomiklik açılarından beklentileri karsılayamazhale gelmistir. Bütün bu sebepler, Yeni Kamu Yönetimi olarak isimlendirilen yenibir yönetim düsüncesinin ortaya çıkmasına sebep olmustur.Bu çalısma iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, Yeni Kamu Yönetimianlayısı yapı, isleyis, sistem, personel ve kamunun faaliyet alanı bakımından elealınmıstır. kinci bölümde ise, Toplum Destekli Polislik anlayısı, felsefesi, ilkeleri,unsurları bakımından ele alınmıstır. Bu çalısmada, Toplum Destekli Polislik ve YeniKamu Yönetimi anlayısları arasında benzerlikler oldugu fikri ve Toplum DestekliPolisligin, Yeni Kamu Yönetimi anlayısının güvenlik hizmetlerine yansımasıolabilecegi fikri ileri sürülmektedir.Toplum Destekli Polislige göre toplumun polislik faaliyetleri ile ilgili olarakbilgilendirilmesi, kurum içinde Toplum Destekli Polis birimlerinin yerlestirilmesi,toplumun güvenlik hizmetlerine katılımının saglanması, polisin toplumu tanıması veaynı zamanda topluma iyi bir sekilde polisin tanıtımının yapılması, suç önleyicipolisligin yapılabilmesi için saglıklı istatistikî bilgilerin derlenmesi, toplumun suçanalizinin yapılması, devriye hizmetlerinin veriminin artırılması, kamu kurumları vesivil kurumlarının arasında bir is birliginin saglanması ve suçla mücadele ederkentoplumsal katılımın gerçeklestirilmesi gerekmektedir.Ülkemizde Toplum Destekli Polislik faaliyetleri, çisleri Bakanlıgı tarafından2002 yılında yayınlanan bir genelgeyle uygulanmaya baslanmıs ve tüm PolisTeskilatına duyurulmustur. Bu genelgeye göre her ilde Suç ve Suç ÖnlemeKomisyonları kurulmus ve bu komisyonlar Toplum Destekli Polislik programlarınıuygulamaya koymaya baslamıslardır.
Özet (Çeviri)
Public management (concept) has always being existed since the state emerged.Private management has evolved into a new form during the past decades. On theother hand, public management has flagged behind the private sector managementand become insufficient to meet the expectations about the service quality, efficiencyand productivity. All of these reasons causes to be borned a new paradigm which wascalled New Public Management.There are two aspects of this study. In first part, New Public Managementapproach has been examined with respect to structure, performance, system, personeland public domain in second part, Community Policing has been examined withrespects to, principles, philosophy, elements, and application.According to Community Policing, acknowledgement of the community aboutpolicing activities, deployment of community police units in the department ,participation of the community to policing, recognization of the community by thepolice and a good presentation of policing to the community for this reason, analysis,of social crime concerns by compiling reliable statistical information to makepolicing against crime prevention possible, and improvement of the efficiency ofpatrol, activities , main tenonce of partnership between public and civil organizationsand realisation of crime prevention by community partıcipation is essential.In our country, community policing programs has been started and announced tothe Police Department by the Ministry of internal Affairs with a circuler ın 2002.According to this circular Crime and Crime Prevention Commissions are built everycity and this commissions started to Community Policing programs.