Sporda zihinsel antrenmanın önemi ve ferdi milli sporcuların zihinsel antrenman bilgi ve uygulama düzeylerinin tespiti
The important of mental training in sport and determining of knowledge and application levels who individual national athlets? mental training
- Tez No: 209436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH NURİ SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı ferdi milli sporcuların zihinsel antrenman hakkındaki bilgidüzeyleri ve uygulamalarını tespit etmek, ferdi milli sporcuların antrenörlerinin zihinselantrenman konusundaki yeterlilik düzeyleri hakkında görüşleri araştırmaktır. Ferdi millisporcuların zihinsel antrenman konusundaki düzeylerinin tespit edilmesi, uygulamadüzeylerindeki durumlarının tespiti ve antrenörlerinin bilgi ve uygulama düzeylerininbelirlenmesi sportif performans açısından önemlidir.Araştırma 7 ferdi spor branşında toplam 146 sporcu üzerinde bilgi ve durumlarınıölçmeye yönelik yapılmıştır. Bu anket 8 bölümden ve toplam 93 sorudan oluşmaktadır.Anketin 1. bölümde genel bilgiler, 2. bölümde içsel çalışma, 3. bölümde grup çalışması, 4.bölümde sessiz ortam çalışması, 5. bölümde sesli ortam çalışması, 6. bölümde obje çalışması,7. bölümde zihinde canlandırma, 8. bölümde ise antrenörlerin yeterlilik düzeylerinibelirlemeye yönelik sorulardan oluşmaktadır.Bu çalışma sonucunda, ferdi milli sporcuların zihinsel antrenmanı önemli gördükleri,uygulama düzeylerini yeterli bulmadıkları ve antrenörlerini zihinsel antrenman konusundayeterli görmedikleri sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this training is to find out and evaluate the mental trainingknowledge of the athletes and their respective trainers, who are competing at the nationallevel. Furthermore, the training investigates and reports the mental training knowledge of theathletes and their trainers as well as their level of commitment to practising it.The survey includes 146 athletes from 7 major sports disciplines. There are 8different parts in the survey, with a total number of 93 questions. The 1st part of captures thegeneral information, and the 2nd involves the inner practice. 3rd part acknowledges the groupwork, while 4th gives results of quiet environment study. The 5th part studies the noisyenvironment, and the 7th is for mental visualization.The final part consists of the questions about the trainers? relevant knowledge.As a result, of this research, national sportsman who scaw the mental training, wasvery importent level of practice wasn?t enogh and also they said that the trainers had notenough ağabeylity to show about mental trainig.