10 Haftalık antrenman programlarının eğitilebilir zihinsel engelli erkek adolesanların bazı motor özellikleri üzerine etkisi
The effect on some of motor abilities of 10 weeks training programs of educationable mentally male adolescence?s
- Tez No: 209435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalısma, antrenmanların Eğitilebilir Zihinsel Engelli (EZE) çocukların bazımotor becerilerine etkisini arastırmak amacıyla planlandı.Bu arastırmaya, Aksaray ili Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Zihinsel EngellilerOkulunda Eğitim Öğretim gören ve yas, boy, IQ ortalama değerleri sırasıyla 13,3±1,42yıl, 148,5±3,83 cm 61,47±8,08 IQ, olan 30 Eğitilebilir Zihinsel Engelli erkek öğrencikatıldı. Bunlardan, rasgele yöntemiyle her biri 15 öğrenciden olusan kontrol veantrenman grupları olusturuldu.Antrenman programından bes gün önce ve sonra, zihinsel engellilere yönelikgelistirilmis bazı motor yetenek testleri uygulandı. Antrenman programları haftada üçgün ve günde 90dk olmak üzere 10 hafta süreyle uygulandı. Bulgular, paired sample ttesti ile bilgisayar ortamında değerlendirildi.Arastırma sonuçlarına göre, kontrol grubunun motor değerlerinde anlamlı birgelisme görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study is planned so as to search the effect of training to same of motor skillson educable, mentally retarded children (EMR)To this research thirty trainable, mentally retarded male students whose averageage, height and IQ levels are respectively given as 13,3 ± 1,42 years, 148, 5 ± 3, 83cm61,47 ± 8, 08 IQ and being educated in Mentally retarded children?s school bound toAksaray?s Principle of Education participated in. From these, using at random methodbeing formed of 15 students control and training groups are each mode.After and before 5 days of the training programs, some motor ability testsdepending on mentally obstructed students are applied. Training programs are appliedin three days per week and 90 minutes per day and according to this duration thistraining is applied for 10 weeks. The findings are evaluated in a computer atmospherewith a paired sample t-test.According to the research outcomes, a meaningful development of motor valuesof the control group can?t be seen.