Eski Asurca metinlerde geçen coğrafya adları
The geographical names in the old assyrian texts
- Tez No: 209455
- Danışmanlar: PROF.DR. SEBAHATTİN BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
M.Ö. II. binin ilk çeyregi Anadolu ve Asur arasındaki ticari iliskilerin en yogun oldugu dönemdir. Koloni Çagı olarak da adlandırılan bu dönemde Asurlu tüccarlar, Anadolu'daki sehirlerin yakınlarında kurdukları karum ve wabartum adı verilen merkezlerde ticari faaliyetlerini gerçeklestirmisler ve yasamlarını buralarda sürdürmüslerdir. Anadolu'da Kültepe, Bogazköy, Alisar ve Kalehöyük; Kuzey Mezopotamya'da Asur ve Mari; Suriye'de ise T. Leilan ve Nuzi'de ortaya çıkarılan Eski Asurca çivi yazılı metinlerde bu dönemdeki Anadolu'nun ve kısmen Asur'un ekonomik, siyasi, sosyal, dinî ve cografi yapısı hakkında önemli bilgiler mevcuttur. ?Eski Asurca Metinlerde Geçen Cografya Adları? konulu tezimiz üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde çivi yazılı belgelerde geçen yer adlarını tespit etmeye ve bunların Hitit ve Klasik dönemlerdekiler ile idantifikasyonunu ve mümkün oldugu takdirde bugünkü karsılıklarını ortaya koymaya çalıstık. Ayrıca metinlerden elde edilen bilgilere göre, sehirlerin ekonomik, siyasi ve dini yapılanmalarına temas ettik. Tezimizin ikinci bölümünde, çivi yazılı belgelerde geçen nehir adları üzerinde durduk. Sehir adlarına göre çok daha az olan bu nehirlerden sadece iki tanesi Anadolu'ya aittir. Bunlar Purattu (Fırat) ve diqlat (Dicle) nehirleridir. Ayrıca Anadolu'da ele geçen Eski Asurca belgelerde sadece Purattu (Fırat) ve Humatum nehir adları belirtilmektedir. Belgelerde geçen diger nehir adlarının Kuzey Mezopotamya ve Kuzey Suriye bölgelerine âit oldukları tespit edilmistir. Tezimizin üçüncü ve son bölümünde ise, dag adları ele alınmıstır. Sadece iki dag adı tespit edilebilmistir. Bunlardan ilki, Hitit metinlerinde de geçen ve Erciyes Dagı ile bir tutulan A?ka?ipa Dagı, digeri ise Amanos Dagları ile bir tutulan Humanum Dagı'dır. Anahtar Sözcükler 1. Koloni Dönemi 2. Anadolu 3. Kültepe 4. Kani? 5. Cografya Adları
Özet (Çeviri)
The first quarter of the II. millenium B.C. marks an era in which the most intensive commercial relationships between Anatolia and Assyria took place. This period, called as Colony Age, the Assyrian merchants carried out their commercial activities and lived in those centers called as karum and wabartum they built close to the Anatolian towns. There are important information on the cuneiform documents written in the Old Assyrian language which are found from Kültepe, Bogazköy, Alisar and Kalehöyük in Anatolia; Assyria and Mari in Northern Mesopotamia; T. Leilan and Nuzi in Syria, which to shed light on he Anatolian and partly Assyrian political, social, religious and geographical structure. Our dissertation on ?The Geographical Names In the Old Assyrian Texts? consists of three parts. In the first part we tried to determine the names of the places referred in the cuneiform documents and to determine their Hittite and Classical Periods or, where available, current counterparts. Besides, we have addressed economical, political and religious structures of the towns in comparison with the information provided from the said scripts. In the second part, we focused on the river names mentioned in the cuneiform documents. Only two of these rivers, which are very few as compared to the town names belong to Anatolia. These rivers are Purattu (Fırat) and Idiglat (Dicle). In addition, only Purattu (Fırat) and Humatum river names are mentioned on the old Assyrian documents having been seized in Anatolia. It has been verified that the other river names in the documents belonged to the Northern Mesopotamia and Northern Syria. The third and final part takes on the mountain names. Only two mountain names have been determined. One of them is A?ka?ipa Mountain that is also mentioned in the Hittite documents and identitied as Erciyes Mountain whereas the other is Humanum Mountain identified as Amanos Mountains. Key Words 1. Colony Age 2. Anatolia 3. Kultepe 4. Kanish 5. Geographical Names