Bektaş Gazeloğlu hayatı sanatı ve eserleri
The life art and works of bektas gazeloglu
  1. Tez No: 209464
  2. Yazar: AHMET ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA AHSEN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 678
Özet
Somut olmayan kültürel mirasın içinde yer alan ?âşıklık geleneği günümüze kadar icra edilmeye devam etmiştir. Bugün sayıları az da olsa icra geleneğimizi devam ettiren aşıklarımız bulunmaktadır. Çalışmamız âşıklık geleneği içerisinde önemli bir yere sahip olan eskiden Ankaraya bağlı Delice Beldesinin Çingeyli (Meşeyayla) köyünde doğmuş ve 1992 yılına kadar köyünde yaşamış âşığımız Bektaş Gazeloğlu üzerine yapılmıştır. Âşığımız hakında bir makale yayınlammış , ayrıca lisans düzeyinde tez çalışması yapılmıştır. Ançak bizim çalışmamız şairin edebi yönünü inceleyen ve şiirlerinin tahlilini yapan en geniş çalışmayı oluşturmaktadır. Âşığımız , Latin alfabesine dayalı bir eğitim almamıştır. Âşığımız, Alevi Bektaşi kültürü ile yarişmesinden dolayı; bu kültürü şiirlerine başarılı şekilde yansıtmayı başarmıştır. Çalışmamızın giriş bölümünde âşığımızın hayatı ve âşıklık geleneği içerisindeki yeri incelenmiştir. Birinci bölümünde , Alevi Bektaşi motifler incelenmiştir. İkinci bölümde ise âşıklık geleneğinin içinde işlediği diğer konular incelenmiştir. Çalışmamızın en sonuna âşığımızın şiirleri , hece ölçüsü balımından tasnif edilerek eklenmiştir. Âşığımız Bektaş Gazeloğlu ?âşıklık geleneği? içerisinde daha çok dini muhtevası ağırlık taşıyan şiirler üretmiştir. Kısmende güncel konuları şiirlerinde işlemiştir. Genel olarak âşığımız içinde bulunduğu Alevi Bektaşi kültürünün unsurlarını başarı şekide kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ?minstrelsy custom? still is performed and continues in our traditional inheritance that is not concrete. The tradition is still executed although the number of the executors is few. This study focuses on the life of Bektaş Gazelolğlu, who has a very important place in the minstrelsy culture, lived in the village of Çingeyli (Meşeyayla) in the region of Delice which is affiliated to the province of Ankara, and lived in his village until 1992. He died in 2005. An article about the life of the poet was published. Moreover, a thesis study was performed about his life. However, our study is the largest study to date, in terms of the analysing his poems. The poet did not have education in the Latin Alphabet. He was educated in the Alevi ? Bektaşi culture and he reflected the culture in his poems successfully. In our study, we analysed the life of the poet and his place in the culture of minstrelsy. In the 1st chapter, the Aleve- Bektaşi motives were analysed. In the 2nd chapter, the subjects on which he studied within the Aleve- Bektaşi culture were analysed. At the end of the study, the poems of the poet were classified in terms of the syllable rhythm, and they were analysed. Our poet, Bektaş Gazelolğlu, especially wrote the poems dealing with the religious subjects. His poems also dealt with the daily life partly. Therefore, we analyse his life and studies in the culture and order of Alevi- Bektaşi .