Bulgar kaynaklarına göre Mondros'tan Lozan'a Bulgaristan ve Türk Bulgar ilişkileri
  1. Tez No: 209465
  2. Yazar: RIDVAN TÜMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. VAHDET KELEŞYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bulgaristan Almanya'nın öncülügündeki ttifak Gurubunun saflarında I. Dünya Savasına girmistir. Bulgaristan büyük beklentiler ile girdigi savasta maglup olarak Neuilly Antlasmasını imzalamıstır. Neuilly Antlasması siyasi, askeri ve ekonomik konularda Bulgaristan'a agır yaptırımlar getirmistir. Bu antlasma ile Bulgaristan'ın siyasi sınırları daraltılmıs, Bulgaristan'ın bazı bölgeleri komsularına verilmistir. Ayrıca Bulgarlar geleneksel Bulgar bölgeleri olarak nitelendirdikleri, Makedonya, Trakya ve Doburca bölgelerindeki haklarından vazgeçmek zorunda kalmıslardır. Neuilly Antlasması ile Bulgaristan 2250000 altın Frank tazminat ödemeye mahkûm edilmistir. Antlasmanın ekonomi ile ilgili diger maddeleri ile de Bulgaristan'ın ticari faaliyetlerine sınırlamalar getirilmistir. Böylece bir taraftan Büyük bir borcun altına sokulan Bulgaristan diger taraftan da bu borcunu ödeyebilecegi imkânlardan mahrum bırakılarak adeta bir sömürge konumuna getirilmistir. Neuilly Antlasması ile Bulgaristan'ın askeri potansiyeli de yeniden düzenlemistir. Birinci Dünya Savası boyunca yüz binler ile ifade edilen Bulgaristan ordusu, Antlasma ile birlikte bütün kuvvetleri dâhil 30.000'i geçmeyecek sekilde düzenlenmistir. Askeri teçhizat konularında da getirilen sınırlandırmalar ile Bulgaristan ülkeyi savunmaktan aciz, kâgıt üstünde bir askeri birlik haline getirilmistir. Bulgaristan'da Birinci Dünya Savası sonucunda BZNS hükümetleri kurulmustur. Aleksandır Stamboliyski liderligindeki BZNS Hükümeti, barıs yanlısı bir politika takip ederek, Neuilly Antlasmasının maddelerini hafifletmeye ve Bulgaristan'ın komsuları ile iliskilerini Düzeltemeye çalısmıstır. Bulgaristan, komsuları olan Yugoslavya, Romanya ve Türkiye ile iliskilerini gelistirmek için yogun çaba sarf ederken, Yunanistan'a karsı soguk bir tutum sergilemistir. Batı Trakya ve Bulgaristan'ın Akdeniz'e çıkıs koridoru temin etme çabaları dolaysı ile iki ülkenin rakip konumda olması iliskilerin gelismesini engellemistir. Bulgar tezlerinin önündeki en büyük engel olarak Yunanistan'ı gören Bulgaristan Hükümeti, Yunanistan ile savas halinde olan Türkiye ile yakınlasmıs ve Türkiye'yi desteklemistir. ki ülkenin Birinci Dünya Savasında aynı cephede yer almaları, Türklerin Versay sistemine karsı baslatıgı mücadele iki ülkeyi birbirine yakınlastırmıstır. Bulgaristan Hükümeti Türkiye'nin verecegi mücadeleden Bulgaristan'ın kazançlar elde edebilecegini düsünerek, imkânları ölçüsünde Türkiye'ye destek olmustur. Bulgarlar bir taraftan ülkesinden Anadolu'ya yapılan silah sevkıyatlarını kolaylastırarak diger taraftan da diger taraftan da ülke basınında Türk Bagımsızlık savasını destekleyen yayınlar yaparak Türkiye'ye destek olmaya çalısmıslardır. Birinci Dünya Savası sonrasında iki ülke iliskileri gayrı resmi bir nitelik tasımasına ragmen, Türk ? Bulgar iliskileri tarihinin en sorunsuz, dönemini teskil etmistir.
Özet (Çeviri)
Bulgaria entered into the World War I on the side of the Central Powers with the leadership of Germany. Bulgaria signed the Treaty of Neuilly having been defeated in the war that it entered into with high expectations. The Treaty of Neuilly imposed severe sanctions on Bulgaria about political,military and economic issues. The frontiers of Bulgaria were constricted and some territories of Bulgaria were given to its neighbours with this treaty. Furthermore, Bulgarian had to waive its rights at Makedonia ,Thrace and Debrecen, which they saw as national Bulgarian territories. Bulgaria was made to pay 2250000 gold Franc reparation with the Treaty of Neuilly. Also, restrictions were placed on trade activities of Bulgaria with other articles of treaty. Therefore, on one hand Bulgaria was forced to incur heavy debts , on the other hand it was nearly made a colony by being deprived of the chances by which it could pay the debts. The military potential of Bulgaria was arranged again with the Treaty of Neuilly. During the World War I, Bulgarian army which was expressed with one hundred thousands was arranged not to exceed 30.000 including all forces. Bulgaria was unable to defend the country with the restrictions of armament and it was a troop on paper. BZNS Governments were formed in Bulgaria after the World War I. BZNS Government with the leadership of Aleksandır Stamboliyski endeavoured to mitigate the articles of the Treaty of Neuilly and to put the relations with its neighbours into running order by pursuing a peaceful policy. Whereas Bulgaria made an effort to promote relations with its neighbours Yugoslavia,Romania and Turkey, it displayed an unfriendly policy to Greece.The efforts to achieve West Thrace and a way out to Mediterranean obstructed the promotion of the relations. Therefore, two countries were rivals. Bulgarian Government, which saw Greece as an important obstacle for Bulgarian ideas, had good relations with Turkey and supported it in case of a war between Turkey and Greece. Battling at the same front in the World War I and fight of Turk against Versailles System caused Bulgaria and Turkey to have good relations. As Bulgarian Government had the thought of making profit from fight of Turkey, it supported Turkey as much as possible.Bulgarian endeavoured to support Turkey by facilitating dispatching of arms to Anatolia and by broadcasting on state networks to show its support for Turkish Independence War. Although the relations betweenTurkey and Bulgaria became unofficial, Turk and Bulgarian relations constituted the most problem-free period of its history.