Türk kamu yönetiminde stratejik plan uygulamaları:Pilot kuruluşlar üzerine bir araştırma
Strategic plan applications in Turkish public administration: A survey on pilot institutions
  1. Tez No: 209616
  2. Yazar: AHMET ARDA GAYRETLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HACI KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Günümüzde, küresellesmeye paralel olarak bilim ve teknoloji alanlarında çok hızlı gelismeler yasanmaktadır. Bu sebeple eldeki kaynakların etkin bir sekilde kullanılması amacıyla, gerek kamu sektörünün gerekse özel sektörün planlamaya verdigi önem artmıstır. Son dönemin kilit kavramı olan ?strateji? ile toplam kalite yönetimi, stratejik planlama, stratejik yönetim gibi özel sektör kökenli yönetim modellerinin odak noktasını olusturmaktadır. Ülkemiz açısından, Türk Kamu Yönetimi'nde stratejik planlamanın kamu kurum ve kuruluslarında uygulanması kaçınılmaz olmustur. Buradaki temel yöntem ise, özel sektör kökenli yönetim modellerinin Türk Kamu Yönetimi'ne entegre edilmesidir. 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile stratejik planlamanın yasal çerçevesi belirlenmistir. Buna göre tüm kamu kurum ve kurulusları bütçelerini tespit edecekleri stratejik planlara göre hazırlayacaklar ve uygulamaya koyacaklardır. DPT Müstesarlıgı tarafından çıkarılan ?Kamu dareleri çin Stratejik Planlama Kılavuzu? Türk Kamu Yönetimi'ndeki stratejik planlama çalısmalarına yön verecek temel araçtır. Kamu kuruluslarında stratejik planlama çalısmalarına katkı saglamak amacıyla 8 pilot kurulus seçilerek, bu kurulusların stratejik planlarını hazırlamalarını öngörülmüstür. Stratejik planlama ile kamu kurum ve kurulusları misyon ve vizyonlarını tanımlayacak, temel ilkelerini belirleyecek, stratejik amaç ve hedeflerini belirleyecek ve son asama olarak hazırladıkları stratejik planları hayata geçireceklerdir. Pilot kurulusların stratejik planlama çalısmalarındaki basarılarını, bu konuya verdikleri önem ve stratejik planlamayı ne ölçüde özümsedikleri belirlemistir. Stratejik planlama çalısmaları ile Türk Kamu Yönetimi'nin içinde bulundugu hantal ve islemez durumdan kurtulacagı umulmaktadır. ste bu noktada stratejik planlama konusunda pilot kurulus olarak seçilen 8 kamu kurulusunun çalısmaları Türk Kamu Yönetimi'ndeki stratejik planlama sürecini dogrudan etkileyecegi düsünülmektedir. Stratejik planlama çalısmalarının basarıya ulasması ise sadece bu yönetim modelinin uygulayıcı kurum ve kuruluslar tarafından özümsenerek gereklerine uygun sekilde hayata geçirilmesi ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Parallel to globalization, there have appeared very rapid developments in the fields of science and technology. To utilize the sources currently available in an efficient way, both the public and the private sectors have begun to attach much more importance to planning. Total quality Management, along with strategy as the key concept of the recent times, makes up the focus point of the private sector-based management models such as strategic planning and strategic management. For our country, the use of strategic planning has grown to be inevitable in public institutions and foundations under Turkish Public Administration. The basic method is that private sector-based management models should be integrated into Turkish Public Administration. Legal framework of the strategic planning has been determined in accordance with the Law No 5018 of Public Financial Management and Control. Accordingly, all public institutions and foundations shall prepare their budgets according to the strategic plans that thay are to determine, and then shall put them into practice. ?Strategic Planning Guide for Public Institutions?, which has been issued by Undersecretariat of State Planning Instiution, is the basic insturment that will guide the strategic planning attempts in Turkish Public Administration. Eight pilot organizations have been chosen with the aim of making contributions to the strategic planning works in public instutions and these organizations have been envisaged to prepare their strategic plans. By means of the strategic planning, the public institutions and foundations will complete their missions and visions, determine their basic principles, fix their purposes and objectives and finally put into practice the strategic plans they have prepared. Pilot organizations? success in their strategic planning Works has been assessed by the importance they have attached to this issue and by the extent to which they have assimilated the strategic planning. It is to our expectation that strategic planning works will help to rid Turkish Public Administration of the cumbersome and impracticable state in which it is imbedded. It is at this very point that the Works of the eight public institutions selected as pilot organizations are believed to affect the strartegic planning process in Turkish Public Administration directly. For the strategic planning works to be successful is only possible with the fact that this administration model should be assimilated by the practicing institutions and foundations and then it should be put into practice properly and accordingly.