Lise öğrencilerinin bağımlılık yapan maddelere ilişkin tutumları ve bu tutumlara etki eden değişkenlerin incelenmesi(Malatya ili örneği)
High school students' attitudes towards addictive substances and investigation of the variables affecting these attitudes (Malatya city sample)
- Tez No: 209615
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Toplumların varlıklarını kaliteli bir şekilde devam ettirmeleri, gençlerin güçlü bir kişilik yapısına sahip olmaları ve bunu kullanabilmeleri ile yakından ilgilidir. Varlıklarını etkili bir şekilde devam ettirme ve amaçları doğrultusunda kaliteli ürünler elde etme mücadelesi içerisinde olan toplumların çocukluktan itibaren gençlerini en iyi şekilde yetiştirmeleri ve onları zararlı alışkanlıklardan korumak için her türlü koruyucu tedbiri almaları gerekmektedir. Son yıllarda artış gösteren uyuşturucu madde kaçakçılığı ve bunun doğal sonuçlarından biri olan madde bağımlılığı ise gençler için önemli bir tehdit olarak görülmektedir. Özellikle gençleri madde bağımlılığına iten bazı yanlış yargı ve tutumlar ise bu tehdidin ilk basamaklarında yer almaktadır. Bu maddelerin gerek sağlık, gerekse toplum içerisinde ferdi veya sosyal çöküntü oluşturan zararlarına ilişkin doğru bilgi ve tutum ise ancak gençlere, anne-babalar, okul ve güvenlik gibi onları yakından ilgilendiren çevreye yönelik yapılması gereken doğru bir eğitim ile sağlanabilir. Bu araştırmada Malatya il merkezinde bulunan liselerde öğrenim gören gençlerin bağımlılık yapan maddelere ilişkin tutumları, buna etki eden değişkenlerin neler olduğu, annebabaların çocuklarına karşı gösterdikleri ?demokratik?, ?otoriter? ve ?koruyucu? tutumları ile lise öğrencilerinin bağımlılık yapan maddelere ilişkin tutumları arasında nasıl bir ilişki olduğu araştırılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda lise öğrencilerinin bağımlılık yapan maddelere ilişkin olumsuz tutumlarını destekleyici tedbirlerin alınması, olumlu tutumlara ilişkin ise zihinlerde oluşan yanlış yargıların giderilerek bu maddelere karşı olumsuz görüş beslemeleri için gerekenlere ilişkin öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini 2004-2005 öğretim yılında Malatya il merkezinde bulunan liselerde öğrenim gören 13874 Erkek ve 11596 kız öğrenci olmak üzere toplam 25470 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise oransız küme örnekleme yolu ile belirlenen il merkezinde bulunan 13 lisede okuyan 330'u kız 445'i erkek öğrenci olmak üzere 745 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır. Ölçeğin birinci bölümü öğrencilerin kişisel bilgilerine ilişkin soruları kapsamaktadır. Ölçeğin ikinci bölümü araştırmacı tarafından geliştirilen ?Lise Öğrencilerinin Bağımlılık Yapan Maddelere İlişkin Tutumları Ölçeği (LÖBYMİTÖ), üçüncü bölümün ise Kuzgun ve Eldeleklioğlu (2005) tarafından geliştirilen annebaba tutumları ölçeğinden oluşmuştur. II Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Malatya ilinde liselerde okuyan öğrencilerin bağımlılık yapan maddelere ilişkin tutumlarının tamamen uygun aralığında ( X =202,61-min:45;max:225) olumsuz olduğu görülmüştür. Lise öğrencilerinin bağımlılık yapan maddelere ilişkin tutumlarında cinsiyet, yaş ve sınıf düzeyi açısından anlamlı farklılıklar görülmüştür. Erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre bağımlılık yapan maddelere ilişkin daha olumlu bir görüşe( X e=197,7; X k=208,8) sahip oldukları belirlenmiştir. 15 yaş ile 19 yaş arasında bulunan öğrencilerden yaşları büyük olan öğrencilerin bağımlılık yapan maddelere ilişkin daha olumlu bir tutuma(15 Yaş X = 206,5 19Yaş X = 198,6 ) sahip oldukları görülmüştür. Sınıf düzeyi açısından lise 1 ( X =206,7 ), lise 2 ( X = 201,8 )ve lise 3( X = 199,1 ) öğrencilerinin bağımlılık yapan maddelere ilişkin tutumları arasında sınıf düzeyi yüksek olanlar lehine anlamlı fark(F=7,47; p< ,05) bulunmuştur. Lise 3 öğrencilerinin lise 2 ve lise 1 öğrencilerine göre bağımlılık yapan maddelere ilişkin daha olumlu bir tutuma sahip oldukları görülmüştür. Lise öğrencilerinin bağımlılık yapan maddelere ilişkin tutumlarında anne ve babalarının birlikte yaşayıp yaşamaması, onların öğrenim düzeyi, meslekleri, kardeş sayısı açısından anlamlı farklılık görülmemiştir. Lise öğrencilerinin, bağımlılık yapan maddelere ilişkin olumsuz tutumları ile; demokratik ana baba tutumları arasında r=.29 düzeyinde bir ilişki, otoriter anne baba tutumları arasında r= -,27 düzeyinde bir ilişki, koruyucu anne baba tutumları arasında ise r= -.09 düzeyinde bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Anne babaların çocuklarına karşı demokratik bir tutuma sahip olmasının öğrencilerin bağımlılık yapan maddelere ilişkin olumsuz tutumları ile doğrusal bir ilişki gösterdiği, otoriter ve koruyucu bir tutuma sahip olmasının ise öğrencilerin bağımlılık yapan maddelere ilişkin olumsuz tutumları ile ters yönde bir ilişki gösterdiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
For a society to be able to keep on existing prosperously is closely related with a strong personality among its youth and their ability to use it. Those societies whose members are in a struggle to sustain efficiently their existence and to yield products of high quality in line with their goals, are required to apply the best manners of child raising and take every and any measures to protect them against harmful habits. Recent increasing trends in drug trafficing and, as one natural consequence, drug addiction are apparently regarded to threaten young people. Especially some misconceptions and attitudes leading youth to drug addiction take place at early stages of this threat. True knowledge and attitude as to the harms of these substances which cause individual or social depression both in terms of health and social life can only be provided by parents through some correct instruction about students? direct environment involving school and safety. This study aims to analyze the attitudes of the high schools students in the centre of the province of Malatya towards addictive substances, the variables affecting their attitudes, and the relationship between the ?Democratic?, ?Authoritarian?, and ?Protective? attitudes of the parents towards their children and the attitudes of the high schools students towards addictive substances. It is also intended to produce suggestions, based on the findings from this study, about the necessary measures to take in order to foster the negative attitudes of the high school students towards addictive substances and eliminate the misconceptions causing some positive attitudes thus having the students develop negative attitudes towards addictive substances. The population of the study comprises a total of 25470 students, with 13874 boys and 11596 girls, who attended the high schools located in Malatya city center during 2004- 2005 school year. The participants of the study comprise 745 students, including 330 females and 445 males, selected from 13 schools in the city center using random cluster sampling method. The medium to collect data has three parts. The first part of the questionnaire involves items about students? personal information. In the second part of the medium II ?The Attitude Scale Regarding the High School Students? Attitudes towards Addictive Substances (ASRHSSATAS), which was developed by the researcher, was used. And last part includes the Parents Attitudes Scale developed by Kuzgun and Eldeleklioğlu (2005). The findings from the research indicate that the high school students in Malatya city centre have negative attitudes towards addictive substances ( X =202,61 -min:45; max:225). Some significant differences were observed between high school students? attitudes towards addictive substances in terms of variables including gender, age and grade. Compared with girls, boys were found to have more positive views about addictive substances ( X b=197,7; X g=208,8). Of the students from 15 to 19 of age, older ones were observed to have more positive attitudes towards addictive substances (15 year-olds X = 206,5 19 year-olds X = 198,6).