Cumhuriyet'in ilanına kadar olan süreçte Abd-Osmanlı-Ermeni ilişkileri ve abd'nin ermeni politikası
The international affairs between U.S.A-Ottoman Empire-Armenia until the period of establishment of the repuplic of Turkiye and the Armenian politics of U.S.A.
  1. Tez No: 209632
  2. Yazar: TUNCER BÜYÜKKİBAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Osmanlı toprakları üzerinde rahat bir hayat sürmekte olan Ermeniler, huzur ortamını bozma gayreti içerisine girmislerdir. Osmanlı mparatorlugu'nda millet-i sıdıka ünvanına kadar yükselen bir toplumun nasıl olup da Osmanlı'dan koparıldıgının bir incelemesi yapılmıstır. Çalısmanın düzenlenisine gelince: Üç bölümden olusan çalısmanın birinci bölümünde, konunun aslını olusturan ve çalısmayı daha saglam bir zemine oturtacak, aynı zamanda çalısmanın daha iyi anlasılmasını saglayacak olan Osmanlı-ABD-Ermeni iliskilerinin tarihsel arka planından bahsedilmektedir. kinci bölümde, ABD'de Ermeni Propagandası ve ABD'nin Ermeni Politikası baslıgı adı altında birinci bölümde anlatılan tarihsel arka planın nasıl sekil degistirdigi ve olayların ana noktasının en aktif olarak irdelendigi bölüm olması sebebiyle incelemistir. ?Ermeni Meselesi? denilen meselenin bu noktalara nasıl geldigi ve Osmanlı mparatorlugu üzerine uygulanan oyunların ne denli ciddi sonuçlar dogurdugu üzerinde durulmustur. Üçüncü bölümde ise, Tehcir kararı ve sonrası Osmanlı-ABD-Ermeni iliskilerinin nasıl bir sekil aldıgı üzerinde durulmustur. Olayların hangi amaçla baslanıp hangi noktaya getirildigi ve ABD'nin destek verdigi Ermeni toplumunu, yapılan konferanslarda ve antlasmalarda, çıkarları ugruna nasıl yalnız bıraktıgı üzerinde önemle durulmustur. Konu ayrıntısıyla incelenmeye baslanınca, aslında herkesin bildiginin haricinde bazı gözden kaçan hususların oldugu ortaya çıkmıstır. Örnegin, `Ermeni Sorunu' üzerine yazılmıs kaynak niteligindeki çogu kitapta ortak tespit, meselenin Fransa, ngiltere ve Rusya'nın Osmanlı topraklarında cereyan eden faaliyetleri ve Anadolu ile Orta Dogudaki emelleri ile ortaya çıktıgıdır. Ne var ki konunun boyut kazanmasında ve günümüzde de sıcaklıgını korumasında ve hatta uluslararası platforma tasınmasında ABD'nin önemli bir rol oynadıgı ve bas aktör olmaya devam ettigidir.
Özet (Çeviri)
Having lived in peace on the land of the Ottoman Empire, the Armenians attended to spoil the peace. It?s researched how a nation that had promoted to ?the most reliable nation? was seperated from Ottoman Empire. Project?s Index : It?s consist of 3 main parts. On the first part, its told about the historical background of the international affairs between Otoman Empire-U.S.A. and Armenia that provides to be understood easily and at the same time settles the basic of the project. On the second part, its researched for the reason of its the most active part that questioned the main parts of situations and the change on the historical background that was lined on the first part as ?The Armenian Propaganda in U.S.A. and The Armenian Politics of U.S.A.? On the third part, its researched the ?The Decision of Obligationary Migration? and how the Ottoman-U.S.A.-Armenian affairs were shaped after that decision. It?s also stressed with the lectures and the deals, how the conditions were started by which aim and were moved to which conditions, how the U.S.A. left the Armenian nation alone who was already supporting. When its taken into consideration to be researched by it?s details, it was shown actually there were some subjects missed except everybody knows. For example; on the books written as a source about ?Armenian Questioned? the common result is the problem took place by the intelligence operations that were already happenning on the territory of Ottoman Empire by France, U.K. and Russia and their aims on Anatolia and Middle East. However; the reason that enlarges and still keeps its popularity as high as before and even is moved to international platform, is the U.S.A. has an important role on this and is keeping to be as a head-chief.