Ab ülkeleri ile Türkiye'deki ilköğretim eğitim programlarındaki ders yüklerinin karşılaştırılması
Comparison of the curricular content in primary education between eu countries and Turkey
  1. Tez No: 209633
  2. Yazar: CİHAT YAŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEBAHATTİN ARIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Egitim, bir ülke için olmazsa olmaz degerlerden birisidir. Bir ülkenin kalkınması, ilerlemesi, toplum hayatında bireylerin olması gereken yerde olmaları için egitim sarttır. Kalkınmıs dünya ülkelerine baktıgımız zaman, egitime aktarılan bütçenin diger alanlardan çok daha fazla oldugunu görmekteyiz. Cumhuriyet'in ilanından sonra Türkiye Cumhuriyetinde topyekûn bir okuma yazma seferberligi ile beraber egitim faaliyetlerini yurdun bütün sathına yayma çabaları baslamıstır. Her geçen sene egitime verilen önem artmıs, yurtdısından getirilen uzmanlara egitim sisteminin daha da iyilestirilmesi için raporlar hazırlattırılmıstır. Egitim sisteminde zaman zaman program degisiklikleri de olmustur. Bu programlar gelistirilirken egitim göstergeleri çok iyi gösteren ülkelerin de egitim sistemleri incelenmis ve benzerleri ülkemizde uygulamaya konulmustur. Türkiye için yaklasık yarım asırlık olan bir hedef daha vardır ki, o da Avrupa Birligi'ne girmektir. Avrupa Birligi ile müzakerelere baslamıs olan Türkiye, su an tarama sürecine girmistir. Müzakere baslıklarından birisi de egitim oldugu için, egitim alanındaki uyum Birlige girmek için önem arz etmektedir. ,ncelendigi zaman, egitim sahasında, üye ülkeler ile Türkiye arasında çok fazla bir farklılıgın olmadıgı görülmektedir. Bu çalısma, AB üye ülkeleri ile Türkiye'de ilkögretim okulları ders yüklerinin bir karsılastırmasını yapmak, Avrupa Birligi'nin egitim projeleri ve politikaları, özellikle temel egitimi içine alan Comenius programı hakkında detaylı bilgi vermek amacı ile hazırlanmıstır. Üye ülkelerden ,ngiltere, ,talya, Macaristan, Norveç ve Yunanistan seçildi. Bu ülkelerde ilkögretimin yapısal özellikleri ve ders yükleri V incelendi. Kaynaklar, her ülkenin egitim bakanlıklarından, yine ülkelerin egitim ile ilgili resmi sitelerinden ve kaynak kitaplardan derlendi.
Özet (Çeviri)
Education is necessarily one of the most important values for a country?s development, advancement and its people whom ought to be in a good position in their social lives. When we look at the developed countries, we see that the budget saved for education is more than the other areas. After the declaration of republic, in Turkey efforts to spread educational activities to all country has started together with the collective reading-writing organization. Every other year, importance given to the education increases and to put educational system in good manner reports prepared by the experts who brought from the abroad. From time to time there have been some program changes in educational system. When these programs are being developed, countries that have good educational systems are carefully examined and same of these programs are put into effect in our country. Turkey has a target that goes on half a century: To get into the European Union. Negotiations have started between Turkey and EU and now Turkey have gone into the scanning process. So the education is one of the headlines of the negotiations, adaptation in the areas of education is very important to go into EU. When carefully examined, there have been little differences between the EU members and the Turkey in educational areas. This research is prepared to give more information about EU?s projects and policies about education, especially about Comenius that including primary education, and to make comparisons about primary school lessons between the EU members and Turkey. From the members of EU England, Italy, Hungary, Norway and Greece selected. In these countries structural characteristics and contents in the primary school VII are examined. Written resources are collected from every country?s ministers of the education, official sites about education and resources books.