Kobi'lerin yeni piyasalara açılamama nedenleri ve bunları etkileyen faktörler
Why Smes can not open to new markets and the factors determining that
- Tez No: 209643
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEHİM BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalısmada, Küçük ve Orta Büyüklükteki sletmelerin yeni piyasalara açılmaları önündeki engeller ve bu engelleri etkileyen faktörler incelenmistir. Türkiye çapında yapılan anketler ile elde edilen veriler iki asamalı analize tabi tutulmustur. Öncelikle Bulanık Birebir Karsılastırma yöntemiyle sorunların agırlıkları elde edilmistir. Firmaların yeni piyasalara açılmada en önemli sorunlarının sırasıyla finansal, rekabet, maliyet, pazarlama, bilgi eksikligi, personel ve üretim/ürün sorunları oldugu tespit edilmistir. kinci asamada ise bu sorunlara etki eden faktörlerin belirlenmesi amacıyla Görünüste liskisiz Regresyonlar modeli ile analiz yapılmıstır. Bu asamada sorunları etkileyen birçok faktör belirlenmistir. Kalifiye çalısanlara sahip olmak, vergi maliyetleri, pazarlama departmanı bu faktörlerden bazılarıdır. Elde edilen bulgular dogrultusunda KOB'lerin sorunlarına çözüm olabilecek nitelikte bazı öneriler de gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, problems of Small and Medium-sized Enterprises opening up to new markets and determinants of these problems were examined. The data obtained from the survey study conducted on all around Turkey were analyzed in two stages. Firstly weights of problems were obtained by Fuzzy Pair-Wise Comparison method. The main problems of firms are financial, competition, cost, marketing, lack of information, staff and production/product problems, respectively. Seemingly Unrelated Regressions Model was employed to determine the determinants of these problems at the second stage. In the stage many factors that affect the problems were determined. Some of the factors are to employ qualified staff, taxes and to have marketing department. According to the findings suggestions were made to solve the problems of SMEs