Örgüt ikliminin oluşmasında yöneticilerin kişisel ve yönetsel özelliklerinin rolü
The role of managers personal and administrative characteristics on the formation of organizational climate
  1. Tez No: 209644
  2. Yazar: İSMAİL YAPICIER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yapılan bu arastırma, ilköğretim okullarında örgütsel iklimin olusmasında okul müdürlerinin kisisel ve yönetsel davranıslarının, ne derece etkili olduğunun belirlenmesi ve olumlu bir okul ikliminin olusturulması için öneriler gelistirilmesini amaçlamaktadır. Okullar eğitim sisteminin ürünlerinin elde edildikleri yerlerdir. Her okul, birbirine benzemekle birlikte kendine özgü özellikleri olan bir sistemdir. Bu yüzden her okulun bu ?tek?liği göz önünde tutularak incelenmesi gerekir (Basaran, 1982: 84). Okul müdürlerinin en önemli görevi; kurumlarını iyi yönetip, belirlenen amaçlara ulasmalarını sağlamalarıdır. Bunun için gereken bilgi, beceri ve davranıs kalıplarına sahip olmak yöneticiler için bir zorunluluktur. Ayrıca; kisisel ve yönetsel yönüyle yöneticilerimizin sıcak ve demokratik bir örgüt iklimi ortamı olusturma yönünde davranıslarının bir ürünü olarak gerek eğitim örgütlerinin gerekse çalısanların amaçlarını gerçeklestirmeleri elbette ki istenen bir sonuç olacaktır. Bilgi çağı denilen günümüzde yöneticinin kisisel ve yönetsel özelliklerinin eğitim örgütlerinde iklimin olusmasında ne düzeyde rolü olduğu hususu merak konusu olmaya devam etmektedir. Bu çalısma, konu ile ilgili literatür eksikliğini tamamlayan küçük bir adımdır. Çalısmanın sonuçları olumlu okul iklimini etkileyen çesitli unsurlar olduğunu göstermektedir. Olumlu bir okul iklimi olusturmak için okul örgütlerinin; öğrenci sayı sının 301-500 arasında olması, öğretmen sayı sının 16-30 arasında olması, okul müdürlerinin ise, yasları bakımından 30 yas üzeri olması, medeni durum bakımından evli olması, 11 yıldan fazla mesleki kıdemi olması, yüksek lisans yapmıs olması ve yönetsel davranıs bakımından demokratik tutuma sahip olması gerektiği anlasılmaktadır. Biz de bu konudaki merakımızı, konumuz kapsamında yapmıs olduğumuz bu çalısmayla elimizden geldiğince, bilim literatürüne katkıda bulunma amaçlanmıs ve buradan hareketle tez konumuza yönelik ulasılan sonuçlar ayrıntılı bir biçimde sonuç bölümünde açıklanmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was, first, to determine the effects of school administrators` personal and administrative behaviors on organizational climate among primary schools and, second, to bring out suggestions in order to develop a more positive school climate. Schools are places where the outputs of an educational system are attained. While sharing similarities with one another, every school system has its own unique characteristics. Therefore, each and every school has to be investigated Grup içi such ?uniqueness? in mind. The most important responsibility of a school administrator is to help his/her organization reach her predetermined goals by means of an effective administration. It is a must that every school administrator possesses the necessary knowledge, skills, and behavior patterns in order to help his/her school reach the above-mentioned goals. In addition, every school administrator should help a warm and democratic organizational environment and also help both the organization and its employees reach their goals by means of his/her personal and administrative skills. The effects of contemporary administrators? personal and administrative characteristics on the development of organizational climate among educational systems have always been a focus of attention. This attention still continues in the era of knowledge. The present study was a small step in filling the information gap present in the literature on the topic. The results of the study show that there are several components that seem to affect a positive school climate. In order to develop a positive school climate, a school has to have 301-500 students and 16-30 faculties. In addition, the school administrator has to be older than 30 years of age and more than 11 years of tenure, be married, and at least completed a master?s degree. A final finding is that in order to develop a positive school climate, school administrators should have a democratic administrative attitude. We aimed to contribute to science literature with our studies in the context of our subject; and on ac sayı of this the conclusions to the subject of our thesis have been explained in detail in the part of conclusion.